Kritika redesignu: lupa.cz

Populární český informační server Lupa před několika dny změnil kabát. Pojďme změnu trochu zanalizovat a porovnat, nakolik se povedla, co je dobré, co mohlo být lepší, a co je strašné.

Na první pohled web vypadá červeně, pardon, solidně. Je to podobný styl jako mají ostatní projekty Internet Infa – zda za tím stojí někdo z Dobrého webu, to nevím, je možné že střílím úplně mimo. Kdybych nemluvil o redesignu, ale celkově o Lupě, tak bych hned zkraje musel zmínit nejzásadnější problém, kterým jsou kreténští komentátoři. Snad jen na youtube člověk může najít podobné semeniště trollů, ale to bohužel vyřeší jen Banhammer, který zřejmě jen tak nasazen nebude. Ale to jsem úplně zbytečně ujel (tedy ne zbytečně, chtěl jsem se po té spodině, co jim tam někde dole šumí, povozit), pojďme se nejdřív podívat na to, jak Lupa ještě nedávno vypadala (snad Větrovce nebude vadit, že jsem si vypůjčil její vzpomínkový obrázek). Jak vidíte, nic moc – vlastně to bylo docela špatné už před pěti lety, takže nový design je více než vítaný.

Po rychlém proběhnutí stránek musím konstatovat, že nový vzhled není špatný, pár věcí mi ale vrtá hlavou. 2 největší vrtáky jsou – červená, a velikost. Začneme červenat, tedy červenou. Všude je červená! Není to zářivá nepříjemná červená, ale oproti původnímu návrhu se začervenaly naprosto zbytečně i zprávičky. Co zde někdo nevychytal je opak nevýraznosti – zaplníte design samými výraznými věcmi (které červená zaručuje), a v opravdu špatných případech vytvoříte něco ještě horšího, než nevýraznou bažinu. Vytvoříte agresivní nevýraznou bažinu, protože je tam vše na podobné úrovni, takže prakticky neexistuje vizuální tok, který vás vede. Něco takového se naštěstí úplně neděje, protože to zachraňuje dobré rozmístění prvků a pěkně dělaná odsazení – vše vhodně zapadá do sebe, nepůsobí namačkaně, a i přes prakticky monochromatický design funguje a správně odděluje obsah. Nevím co vedlo autory k změnám oproti původnímu zkušebnímu návrhu, ale opravdu si nedokážu představit dobrý důvod. KB možná červenou a černou kombinovala trochu agresivně, ale decentní využití u nadpisů původního návrhu bylo opravdu dobré. Navíc se mohla využít šedá (nemusíme hned sahat po černé) jako třetí barva – z podobných důvodů nemám rád barevná omezení u stránek s bohatějším obsahem. Jste omezení a zalití v medu. Je vhodné použít 2 spíš neutrální barvy, z nichž jedna by rozhodně měla být výrazně světlá nebo tmavá barva (pozadí), druhá mnohem výraznější, takže může sloužit pro nadpisy a větší prvky, a ještě poslední opravdu výrazná barva, která bude vyhrazena na akční prvky a věci, které byste opravdu neměli přehlédnout. V případě lupy tu středovou vyrovnávací barvu postrádám – vizuální šum by tak byl mnohem menší. (A je mi líto žluté barvy, seděla těm, ehm, nevím co to má být, snad zprávy dne, dobře.)

Druhá výrazná věc, která není ani tak chybou, jako spíš přáním – Lupa je připravena pro roztahovací design. Ne 100% roztahování, ale na větších monitorech, které dnes nejsou nic zvláštního (24″ a více), bych velmi ocenil šířku pro 1280, jako poskytuje kb. Jediné co podobné roztahující designy omezuje je grafika a pokud obsah hodně spoléhá na obrázky – což se zde neděje, takže zde vidím potenciál pro úpravy stylů a rozšíření designu. I když je design dostatečně oddělený, rozšíření o 200 pixelů poskytuje uživatelům mnohem příjemnější procházení, protože pak nic netrpí nedostatkem místa – třísloupcový layout je na 960 vždy nějak omezený a působí stísněně. Sice lupu nenavštěvuji, protože to o čem píšou mě nezajímá, ale narozdíl od kb bych zde viděl možnost roztahování jako opravdu užitečnou věc pro pravidelné návštěvníky. Zatímco u kb to je taková hezká hračka, na lupu mohu jako pravidelný uživatel chodit několikrát denně, takže se z hračky stává příjemný doplněk. Snad k tomu v budoucnu dojde, i když si nejsem jistý, zda si to ta banda, která se v komentářích projevuje, zaslouží.

Víc opravdu praktických problémů nemám, takže následuje jedna subjektivní a agresivní. Ó bože, slituj se nad lidmi, kteří protlačili starý systém komentářů i do nového systému! (Sic co dělají nevědí.) Dobrá. Možná je to jenom můj nabobtnalý problém. Systém komentářů funguje tak, že si můžete zobrazit buď jednotlivé komentáře (hezky jeden jediný), pak si vybrat které si zobrazíte, a potom všechny. Ale vážně někdo z vás ztrácí čas tím, že si prochází jednotlivé příspěvky v často objemné diskuzi, nebo že jste tak zoufalí, že si ještě vybíráte (často podle zajímavých přezdívek anonymů)? Tenhle zoufalý systém je starý snad jako internetová diskuze sama, a jeho smyslem snad kdysi bylo pomalé načítání všech příspěvků. Dokážu pochopit, že člověk nechce aby se mu rozbalilo sto komentářů, protože načítání přeci jen může chvíli zabrat, ale proč se pořád babrat se systémem vybírání příspěvků? Proč prostě nedat tlačítko na načtení příspěvků v diskuzi a pořádně ho zvýraznit? Nemluvě o tom, že formulář na přidání příspěvku tam opravdu být může, a nemusí tam být jen tlačítko. (Po kliknutí zase nevidíte diskuzi, takže pokud jste chtěli reagovat na víc příspěvků, máte smůlu.) Takže zatímco ve funčknosti na portálu nevidím větší problémy, komentáře jsou stále odporná zombie, přes kterou jenom bylo přehozeno pár prostorových hadrů. Apage, satanas!

Když jsem tohle dostal ze svého systému, je čas na nějaké to rýpání, protože další výrazné problémy opravdu nemohu najít. Hnusná italika (kdyby to nebyla jediná italika na celé stránce, nemusela by nutně být hnusná) u nejnovějšího prvního článku mi opravdu nesedí se zbytkem. Grafik se mohl trochu víc u některých věcí odvázat, prakticky se jen spoléhá na jemné přechody a zaoblené rohy. Alespoň nějaký netradiční prvek by byl fajn. U detailů článků by se v pravém sloupci hodilo zmínit, že se tam vypisují podobné články, protože samotný seznam v kombinaci s nálepkami, na které je natlačen, vypadá nijace. Nadpis jako u nejčtějších článků by se hodil. Čas od času by se v designu hodilo využít světle šedých linek pro oddělení obsahu. Patička se mohla využít k dalším tipům na články. Fórum mohlo za něco stát, SMF už vydali RC4 (není moc bezpečné používat Release Candidate, zvlášť zastaralý se stovkami bugů), skin je dost bídný (u přehledu místností je ta červená už na pěst) a spíš bych čekal, že něco investují do vbulletinu, ale zřejmě návštěvníkům ten luxus opravdu kvalitního fóra nechtějí dopřát (možná jen nechtějí trpět u úprav skinu, což na druhou stranu chápu).

Takže pokud vše shrnu, vychází mi z toho solidní prezentace. Není to špatné, ale těch pár věcí co mám na vytknutí mi zas spolehlivě zabraňují, abych to nazval opravdu povedenou prací. Myslím že zde ani nešlo o zanechání nějaké tradice a o to, aby změna nebyla tak radikální, jako spíš pohodlnost. Alespoň ty barvy si nedovedu jinak vysvětlit. A fórum je zkrátka odfláklá práce – vím že není legrace udělat pořádný skin, ale tohle je odbyté. Mohlo to být lepší a moc nechybělo, stačilo pár věcí přidat a pár se zbavit (nápověda – komentáře), ale i tak je to dobrý krok. Snad se tímto tým Lupy nezapouzdří a budou dál pracovat na vývoji a zlepšování stránek.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s