Použitelnost v praxi 3. – Příliš výrazné pozadí

Dnes nemáme na ukázku žádné malé stránky – je to http://auto.idnes.cz Pozadí může být komplikovaná věc, která se dá udělat mnoha způsoby. Někdy je vhodné použít bohaté pozadí, abyste zaujali uživatele, nebo vhodně doplnili či podpořili design, a jindy použijete jednu barvu, ať už z důvodu přehlednosti, nebo míry serióznosti designu. Co by vás však vždy mělo zajímat, je zda pozadí není pro uživatele nepříjemné.

Auč!

Au! Textura kterou vidíte může na první pohled vypadat hezky, ale zkuste se do ní chvíli dívat. Pokud vás nerozbolí oči, tak jste buď mimozemšťan, nebo vám už oči vypadly a blouzníte. Takže po této zkušenosti si asi řeknete, že něco takového byste jako pozadí stránek dávat neměli, že? Hádejte co.

Dobrá, auto.idnes nemá tohle pozadí přímo pod obsahem, chraň bůh. Pod obsahem má normální standardní bílou jako v jiných sekcích webu. Problémem ovšem je, že vzorek je mimo hlavního obsahu všude! A i když vás nenamáhá tak moc jako pohled přímo do ní, při procházení stránek je to velmi nepříjemné. Zde designér nezvládl jednu věc, a to je odhad, kam až můžete s nějakým prvkem designu (v tomto případě značná část stránek, zvlášť na větších monitorech) zajít, aniž byste to přehnali a nechali kvůli tomu návštěvníky trpět.

V tomto případě je řešení jednoznačné – zbavit se přehnaného vzorku a nahradit ho přechodem. Porovnejte levou a pravou stranu – která na vás působí rušivěji?

Auč!
Klikněte na miniaturu pro plnou velikost.

Nemám nic proti tomu, když někdo zkouší design zpestřit. Ale v první řadě, zvlášť pokud vytváříte design pro něco, u čeho očekáváte, že lidé budou číst, musíte myslet na to, zda tam není něco, co je bude otravovat. Pokud ano, tak problémové zpestření musí jasně jít pryč. Navíc kvůli pozadí ani nešel přečíst odkaz k přihlášení – viděli jste ho? Červený text vpravo nahoře? Já tedy ne.

Pokud zvládnete objektivně posuzovat, co už je pro uživatele nepříjemné, nemáte se čeho bát. Alespoň do té chvíle, dokud nenavrhnete špatně sestavený obsah. Ale o tom už někdy příště…

Když se tak na to koukám, určitě by se našlo dost stránek, které něco podobného na odstrašení uživatelů mají – víte o nějakých, které i přes to navštěvujete?

Reklamy

2 responses to “Použitelnost v praxi 3. – Příliš výrazné pozadí

  1. Uplne suhlasim. Ak sa jedna o web, kde ludia budu travit nejaky ten cas citanim a nieco ich v tom ma rusit, tak sa niekde stala chyba. A ten cerveny login link tak ani nemuseli davat, kedze ho skoro vobec nevidno / neda sa citat.

  2. Pingback: Tweets that mention Použitelnost v praxi 3. – Příliš výrazné pozadí | Snažil jsem se vymyslet originální název, ale nic mě nenapadlo… -- Topsy.com

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s