Povolit neregistrované uživatele?

Pro někoho to může být jednoduchá volba, ale v případě větších stránek může jít o komplikované rozhodnutí, nejsou zrovna jednoznačné argumenty ani pro jednu z možností (povolit/nepovolit). Pojďme se na věc podívat, představím svůj názor, klidně v diskuzi přidejte svůj, a pokud by se někdo podělil se svými zkušenostmi jako vlastník větších stránek, budu opravdu rád.

Jak možná víte, spoluvlastním stránky tutorials.cz – v měřítku stránek nejde o příliš velké stránky, ale jde o komunitní portál s návštěvností tisíc lidí denně. Tím pádem se tohle rozhodnutí v každém případě týká hmatatelného množství lidí. S vývojem nového systému přemýšlím, zda neregistrovaným uživatelům opět povolit psaní příspěvků, protože v současné podobě to mají zakázané. (Byli zlobiví.)

Neregistrovaní uživatelé mohou určitě prospět provozu stránek, protože jsou náchylnější k rozvíjení různých diskuzí. Problém potom je v tom, že jsou anonymní, takže je potom snadné metat na všechny strany agresivní zprávy, protože vás nemá kdo proplesknout. Když shrnu neregistrované, vychází mi z toho podstatně méně kvalitní skupina než registrovaní uživatelé, samozřejmě v případě, že lidi do registrace nenutíte. Jsou to buď nepravidelní návštěvníci, jednorázoví turisté, nebo lidé, kteří se z nějakého důvodu nechtějí registrovat. Kvalita se obvykle nahrazuje kvantitou, tudíž snad ve všech případech budete mít víc neregistrovaných než registrovaných.

Nevýhody neregistrovaných vůči stránkám mohou být následující – zneužijí svých možností a začnou na stránkách dělat bordel – to může být zvlášť otravné u kontroverzních témat, a v případě, že narazíte na neodbytného blbce – člověka, který se vrací, nejlépe přes anonymizér, a systematicky otravuje i přes mazání svých zpráv. Jsou zdrojem nejhloupějších zpráv a témat na diskuzních fórech – tohle mám praxí ověřené – jako zprávy od neregistrovaných často (ne vždy) vypadají, jako kdyby je psal člověk stižený lehkou debilitou. A nemluvím o pravopisu, oni často píšou dost divné věci – hlasy o zákazu neregistrovaných často přijdou právě kvůli tomu (a po absolvování nějaké megabitky v diskuzi).

Pak je tu také nebezpeční spamových útoků, tomu se ovšem s nedostatečným zabezpečením můžete bez problémů vystavovat i s registrací, takže pokud si dáte pozor a zabezpečíte si formuláře (případně na to máte člověka), tento problém vám odpadá. Udržování aktuálních verzí případného systémů je také dobrá věc…

Jejich pozitiva byla zmíněna – s jejich povolením jako aktivních účastníků se může rapidně zvednout aktivita na vašich stránkách, a protože aktivita obvykle mívá povzbuzující účinky, je možné, že vám takto neregistrovaní budou zvyšovat návštěvnost, protože lidé uvidí, že se u vás něco děje (řetězové reakce). Pokud se může člověk osobně zainteresovat a na nic se nevázat (anonym), rád se vrací, ať jde o negativní nebo pozitivní návrat. (Například časté nájezdy multiosobností Petra Hejla, anti-celebrity české IT scény.) Navíc tím, že dostanou možnost přispívat a trochu se projevit, se z nich mohou stát registrovaní, kteří se více zajímají o stránky.

Nyní z pohledu návštěvníků – sám osobně nemám rád, když mě někdo nutí se registrovat – v případě že se chci nějak aktivně podílet na stránkách to samozřejmě respektuji. Jelikož obvykle neplánují dělat na žádných stránkách extrémní bordel, který by vyústil v mé vyhození, jsem rád za ukládání mého nastavení díky registraci (spolu s dalšími výhodami). Někdo ale dá přednost anonymitě, a stejně tak existují určité typy stránek, které navštěvuji, občas bych i něco napsal do komentářů, ale nikdy nebudu patřit k aktivním uživatelům. Takže bych anonymity také využil, byť registrace obvykle netrvá dlouho – to člověka ale často nezajímá, zvlášť pokročilejší uživatelé to vědí, protože se už registrovali mnohokrát, a mají toho plné zuby.

Výsledné rozhodnutí pro mě vychází tak, že u všech svých budoucích projektů nechám neregistrovaným alespoň minimální možnosti, jak být aktivní, tedy psaním komentářů apod. S pár problematickými jedinci se člověk vypořádá, a zbytek si může nerušeně užívat stránek.

Reklamy

3 responses to “Povolit neregistrované uživatele?

  1. udělal bych pro neregistrovaný speciální sekci na fóru a mohli by přispívat jenom tam, čištění a následný blokovní je pak jednoduší, komentáře u článků bych jim asi nepovolil, když budou mít problém, nebo otázku, tak se zeptají na fóru ve svý sekci…

    • Díky. Tohle je něco, co nikdy dělat nebudu. Naopak jsem byl zdrženlivější ohledně povolení přístupu na fórum než do komentářů, a je pravda že neregistrovaní nebudou mít přístup všude, ale do obyčejné diskuze a dotazů rozhodně přístup mít budou. Opačně je to v pořádku, speciální soukromé diskuze, ale takhle je oddělovat je nesmysl.

  2. Ahoj lefe,
    myslím si že neregistrovaným by se mělo povoli přispívat už jen z výše zmíněných důvodů a hlavně si napsal dobre to ze nemas rad kdyz te nekdo nuti se registrovat… sám nejsem na tuts.cz registrovaný protoze nejsem nejak ultra aktivni clen takze by pro me bylo i vyhodne psat komentare uz jen protoze vim jak zahreje na srdci kdyz clanek nebo praci nekdo pochvali 🙂 a takhle by to mohlo zahrat vic protoze neregistrovanych uzivatelu je opravdu hodne

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s