Shitbook

Facebook je jedna z nejpodivnějších stránek, které jsem kdy navštěvoval. Ne proto, co tam dělám. Ale tím, co se s nimi děje, a co s nimi vývojáři dělají. Sám mám rád změny a rozhodně nejsem proti, když se něco výrazně mění k lepšímu. Ale poslední dobou mám pocit, že vývojáři opravdu zvláštní věci. A proč mám ten pocit? Dejte si drink (chlastat odpoledne vám prospěje) a srovnejte váš názor s mým.

Nedávno facebook dostal nový kabátek, a některé věci se změnily. Některé k dobrému, jako například 3 tlačítka u profilu, která ukazují, když vám někdo napíše, a podobně, takže to vidíte hned a je to příjemné a pohodlné. Dobrá věc. Stejně tak design je ucelenější a čistší.

Stejně tak výrazně ubylo chyb a problémů s nefunkčností, což je opět dobrá věc. Jako bonus byly pozměněny některé věci, u kterých by se dalo dohadovat, zda jsou dobré, a některé věci, u kterých se bez debat dá říct, že jsou to absolutní pitomosti.

Předně, řekněte sbohem vámi kontrolovanému výpisu novinek. Máte možnost buď nastavit výpis Nejnovějších příspěvků, což je ultimátní nesnesitelná kravina. Tento výpis vám ukáže všechno, co vaši přátelé dělají. A tím myslím všechno. Dobře, nejsem si jistý, zda to sleduje všechno, ale připravte se, že budete zavaleni veledůležitými informacemi o tom, kdo se s kým přátelí, kdo si udělal test sexuální vyrovnanosti, kdo nosí tanga a jakou velikost bot vaši přátelé používají. Takže pokud vám nestačilo to, že facebook obsahuje neuvěřitelné množství otravných a nesmyslných aplikací, máte nyní možnost být ještě více otravování, protože jak byste mohli žít bez toho, aniž byste se dozvěděli o tom, kdo se s kým naposledy skamarádil? Věřte nebo ne, tohle je zpočátku nastaveno jako výchozí nastavení. A nemůžete to nijak měnit, protože když dáte u něčeho skrýt, skryjete si všechny zprávy od té osoby.

Druhá volba jsou Hlavní příspěvky. Jedna dobrá zpráva je, že neuvidíte otravné zprávičky. Špatná zpráva je, že uvidíte jenom ty příspěvky od vašich přátel, které jsou zajímavé, tzn. které někdo okomentoval nebo klikl, že se mu líbí. Takže pokud jste byli zvyklí na některé vaše přátele, je možné, že je nyní vůbec nezaregistrujete, protože debilní výběrový systém, který je zřejmě založen na tag cloudu, si zprávy takto filtruje.

Další špatná věc – stránky nyní ve vašem výběru neexistují. Pokud to nevíte, na FB existují skupiny a stránky. Skupiny zůstany a jsou normálně přístupné. Stránky se nedají normálně vyfiltrovat, a musíte si je buď najít ve vyhledávání, nebo doufat, že se objeví ve vašem hlavním výběru. Problém je v tom, že stránky jsou výhodnější než zakládání skupin, takže je lepší vytvořit stránku – a teď vývojáři facebooků dělají vše pro to, aby je pohřbili.

Poslední kopanec do rozkroku je, že dolní lišta již není, a byla místo toho jaksi přesunula vlevo nahoru. To samo o sobě není problém, lépe to zapadá do sebe, ale jednotlivé položky nejdou přesunovat, jako to šlo předtím. Což byla dobrá věc! Chci si uspořádat položky jak chci já, nechci vidět reklamu a podobné věci, místo toho chci mít seznam poznámek, skupin, a jiných věcí, které právě využívám. Nic z toho už nejde.

Je možné, že některé z těchto věcí jdou, jenom jsem je neobjevil (prošel jsem celé nastavení snad třikrát), a pokud mi někdo řekne, jak se některého z těchto neduhů zbavit, budu velmi rád. Mimochodem, otravné chyby s tím, že facebook stále funguje, byly výrazně sníženy, což je úleva, protože předtím bylo běžné, že vám facebook pár hodin prostě nešel. Fungoval, mohli jste vidět, co se děje, ale nemohli jste přispívat, protože vždy vykoukla generická chyba. A aby vás to ještě víc naštvalo, viděli jste, že jiným lidem kolem vás to očividně funguje.

Takže co se týče designu, rozumný krok vpřed, co se týče funkcí, zvrtnutí kotníku vzad. Chci mít možnost upravovat levý panel, chci mít možnost skutečně kontrolovat, co se mi vypisuje v novinkách, a chci mít možnost vidět stránky. Snad příště.

// Název je ironicky bulvární, aby to přitáhlo lidi, mám facebook rád a rád ho používám, i přes poslední plesnivosti.

Reklamy

3 responses to “Shitbook

 1. Ahoj. V podstatě souhlasím se vším, co jsem si tu přečetl. Dpbrý věci byly maličko přilepšeny, zbytek z nepochopitelnýho důvodu zjebali jak se dalo (viz to třídění kanálů).. každopádně, proč píšu. Nevím, jestli není potřeba mít nějaký plug-in, myslím, že nikoliv, můžeš si přepnout facebook do nejzákladnější podoby tak, že zadáš místo klasický adresy facebook.com tohle: http://lite.facebook.com/
  Já jsem se pod tím normálně přihlásil a vše zmizlo. To znamená reklamy, návrhy lidí, který můžeš znát, reklamy facebooku, reklamy obecně, a to nejlepší: všechny aktivity jakýchkoliv aplikací, takže na hlavní stránce prakticky zůstanou pouze příspěvky stránek a statusy přátel. Pokud klikneš na Všechny zprávy, ukážou se stránky, statusy přátel a kde tvoji přátelé komentovali. takže i varianta all feed je bez aplikací..
  Já si to nemůžu vynachválit, mám konečně od dementní přátel a jejich aktivit klid.

  Pokud používáš google chrome, existuje pro něj (snad teprve měsíc) doplněk, který se jmenuje Friends Mural, který ti na adresový řádek přidá ikonku facebooku, která tě upozorní, když někdo z tvých přátel provede aktivitu..ve výsledku to znamená, že si zadám příklad deset přátel, který mě vážně zajímají..nemusím být na stránce facebooku, uvidím ikonku že někdo něco napsal, kliknu na ni, rozbalí se mi menší okno, a tam mám přehled co se stalo, můžu rovnou odepsat, nemusím ani na facebook.

  Pak jsou pro chrome ještě asi tři doplňky co se týčou facebooku, víceméně to jsou tyhlety internetový „pagery“, ale je tam jeden, jmenuje se Facebook styler a ten ti umožní nastavit si vše, od barev, umístění lišt, až po to, co se zobrazovat nebude (návrhy, reklamy atd), plus si můžeš nastavit průhlednost vrchního řádku nebo automatické zvětšení fotky na kterou najedeš myší..

  no, snad jsem to nenapsal moc chaoticky..
  měj se

  • Díky za objemný komentář 🙂 Chrome je jediný prohlížeč, který zásadně bojkotuji, takže se přes něj bohužel nepodívám. Ale i tak, facebook lite pravděpodobně ozkouším (Nemůžu zase kritizovat přátele za to, že se přátelí s někým jiným. Používání různých připitomělých aplikací – naštěstí už kvízy vymírají – je ovšem něco jiného.)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s