Co mi vadí na Skype

Aneb proč se mi rozhodně nechce nahradit icq skypem. Mnoho z vás jistě Skype ke své spokojenosti používá, ale i tak se musím zanořit do věcí, které se mi na něm opravdu nelíbí.

Každý má svůj oblíbený „kecálek“. Mě poměrně dlouho vyhovovalo icq – nezajímá mě, co o něm kdo prohlašuje, šlo o rychlý a nenáročný prostředek ke komunikaci. Ale s přibývajícími problémy s připojením (nepoužívám oficiálního klienta), spamem (zdravíme Rusko, které louská můj antispam s Paroubkem) a potřebou volat namísto psaní se začínám poohlížet po něčem jiném. Jenže jaké mám možnosti? Buď MSN, Skype, nebo Jabber.

Kromě Skypu nemám s ostatními prakticky žádné zkušenosti (až na jednoho Jabber klienta, který mi promazal Program Files a já musel přeinstalovávat), takže to je důvod, proč budu tít do Skájpu. Je možné, že některé věci, které zde budu zmiňovat, jsou jinak, nejsem žádný odborník a všechny mé znalosti pochází lidově řečeno z „hrabání se v programu“. Pak to ale není moje chyba, protože věřím, že je možné vytvořit program, který bude nabízet vše, co žádám i bez toho, aby člověk musel složitě objevovat, jak se to zapíná.

Hlavní věc, která mi výrazně vadí, je nemožnost seskupovat kontakty. Namítnete, že to jde. Jde to, ale ne tak, jak jste zvyklí na icq (jednoduše) – Skype nemá podobné klasické skupiny jako icq, a pokud máte u sebe třeba 200 kontaktů, pochopíte, proč se skupiny vytvářejí. Jednoduše proto, že nikdo nechce procházet 200 a více položek! Skupiny na skype jdou vytvářet, ale primárně slouží k případům, kdy chcete hromadně komunikovat se skupinou lidí, což je k ničemu, pokud vám jde o pouhé uspořádání, což by měl být základ. To je první možnost, pokud si takto skupiny vytvoříte a poté se je pokusíte rozkliknout v seznamu kontaktů, jako jste zvyklí z icq. Pak je tu druhá možnost, když skupinu vytvoříte a přetáhnete do ní nějaké kontakty, můžete ji v horním formuláři pod tlačítkem přidat vybrat a zobrazit pouze kontakty v ní. Ano, pouze kontakty v ní… zároveň si můžete zobrazit všechny ostatní kontakty, ale tenhle způsob je tak bizarní a nepříjemný (přepínat mezi skupinami můžete tak, že vždy vyberete v menu určitou skupinu), že vůči icq je k smíchu. Kdo s tímto nápadem přišel? Co si při jeho realizaci lidé mysleli? Používá to vůbec někdo? Pochopil jsem to špatně? Nevím.

Skype nabídka

Druhá věc je samotné zobrazení. Výchozí zobrazení je katastrofa. Nemůžete mít otevřeno víc oken najednou. Druhé normální, tedy použitelné zobrazení, nazývají úsporné, nechápu proč. V tomto zobrazení se vám u každého kontaktu bude otvírat nové okno, takže si je můžete uspořádat jak chcete. Ale jedna základní věc mi zde opět chybí – záložky. Proč tu není tak základní a jednoduchá věc? Jenže co čekat, když výchozí nastavení programu je samo o sobě tak nepřátelské a zřejmě očekává, že se vždy budete bavit bud s jedním člověkem, nebo s všemi najednou mezi sebou?

Skype katastrofální komunikace

Výsledek? Skype používám pouze pro hlasovou komunikaci, případně pro video přenosy (jestli je na něm jedna věc skvělá, tak je to sdílení plochy, i když v mizerné kvalitě, která se zřejmě nedá přizpůsobit), ale pro komunikaci opravdu nerad. Třetí věc, kterou okrajově zmíním, je historie. Kdo zatraceně potřebuje mít výpis komunikace před týdnem, měsícem, nebo od začátku? Zkrátka vyklopte celou historii jako u icq.

Takže asi vyzkouším MSN, který vypadá poměrně slibně, problém je, že z předběžného průzkumu ho mnoho lidí v ČR nemá. Snad postupně. Skypu ovšem velké šance nedávám, protože když nejsou schopni tyto základní funkce, které zásadně ovlivňují použitelnosti programu a uživatelskou příjemnost, do svého programu nacpat od jeho vzniku, nepředpokládám, že by v dohledné budoucnosti tyto základy chtěli dohánět.

Reklamy

8 responses to “Co mi vadí na Skype

 1. Není to úplně přesné. Z podobných důvodů jako u Vás jsem kromě ICQ začal používat i Skype, aktuálně v jeho 4. verzi, a jsem veskrze spokojen. Systém přepínání mezi jednotlivými konverzacemi mi sedí lépe než tuna oken ICQ, kde to kolikrát kolidovalo s chováním Windows (okno svítilo aktivní ne kvůli příchozí zprávě, ale kvůli tomu že o něj člověk například „zavadil“ při cyklu alt-tab aplikacemi, nebo v novějších Win to jejich oblíbené grupování, ve Win7 64b nutnost spouštět ICQ v režimu kompatibility atd.).
  Systém kontaktů, respektive jejich skupin už je méně šťastný, ale krom zásadní nevýhody v tom že se jednotlivé skupiny nevyskytují na stejné úrovni s možností rozbalení (ala ICQ), ale že lze mít vybranou vždy jen jednu (+ rozbalit všechny kontakty), je tam i jedna ohromná výhoda, která u mne převážila – a to že každý kontakt může být ve více skupinách. Takže mám například skupinu kde mám všechny kolegy z práce, pak skupinu externích pracovních kontaktů (z jiných firem), a nakonec skupinu ve které mám kontakty z obou předchozích plus kontakty čistě soukromé, a tuto finalní skupinu mám permanentně vybranou na pracovním PC.
  A co se historie týče, to je taková vyloženě lahůdka, společně s možností běhu více klientů pod stejným ID. Jinak řečeno – historie se ukládá na serveru, proto se implicitně nezobrazuje donekonečna nazpátek, byla by to zbytečná zátěž protože většinou člověka zajímá právě historie nedávná. Výhoda z toho plynoucí je asi jasná – přihlásím se kdekoliv/kdykoliv a vidím zpětně vše, pokud potřebuji. K tomu ještě poslední výhoda, a to že Skype může běžet na více počítačích současně se stejným ID. Takže v práci nemusím Skype vůbec vypnout, pokud mi někdo volá tak se to rozezvoní na všech klientech a kde to zvednu, tam pak telefonuji. Chat se taktéž zobrazí všude, a je jedno z které „instance“ odpovím. Rozhodně dobrá věc.

  Na druhou stranu, ICQ udělalo velký skok kupředu od svých dřevních dob, voice i video už taky podporuje delší dobu (i když kvalita a jednoduchost nastaveni a použivání mikrofonu/sluchátek/kamery u Skype má výrazný náskok) a v poslední verzi je velmi zajímavou novinkou integrace se službami 3. stran, např. Facebook nebo Twitter. Tomu zase Skype kontruje klíčovou možností kreditu a volání do regulérních tel. sítí (pevné i mobilní, domácí a především zahraničí) a mobilním klientem který třeba na mém HTC běhá velmi pěkně a kolikrát u počítače místo přepojování repro na sluchátka raději přijmu/vytočím skype hovor z telefonu přes G3/HSDPA (tarif neom. data) a při daném hovoru mám svobodu pohybu.

  Takže je to asi na každém se rozhodnout, protože u mých známých je to tak 30/40/20 v poměru ICQ / Skype / Googletalk, tak mám na všech počítačích všechny 3 klienty. Zbylé známé co na mne zkoušeli věci jako Facebook chat, AOL, Jabber, MSN a další nesmysly jsem odkázal na e-mail 😉

  • Díky za hodnotný příspěvek, ten čas se musí ocenit 🙂

  • Mimochodem, v reakci na tu hromadu oken, právě to řeší záložky. Záložky jsou nejlepší řešení, je to jednoduché, přehledné, a pohodlné. Stejně jako dnes každý používá záložky u prohlížečů a nechce, aby se mu otevírala kvůli každé stránce nová okna, toto by mělo přijít do „kecálků“. A historie katastrofa je, na tom trvám, protože minimálně čas od času se mi stane, že chci najít něco staršího. Chci mít jednu univerzální historii, která se otevře v novém okně s možností hledání, jako to má QIP. Ne něco, u čeho se musím rozhodovat, jak vzdálenou historii zvolit (když si nejsem jistý). A ještě jsem se zapoměl zmínit o další plesnivosti, kterou je systém citací – to, že když si člověk zkopíruje nějaký text ze Skypu, přidá mu to před to uvozovky a kdo to napsal. Neuvěřitelně otravná věc.

   • Ano, to je pravda, nové ICQ už má také záložky, takže v tom jsou se Skypem nastejno. To s tou historií a citacemi beru, to jsou rozhodně vady na kráse.

   • Ale vždyť Skype záložky nemá. Je pravda, že oficiálního klienta icq jsem už neviděl snad léta, takže nevím, jak na tom je, ale snad každý neoficiální klient záložky umí a z dobrého důvodu – je to pohodlné.

 2. K té ploše. Zkus program teamviewer. http://www.teamviewer.com/index.aspx Luxusní věc zdarma pro nekomerční účely.

 3. A pro ty co říkají že mají víc klientů. Co Digsby? Jediný co nepodporuje je právě Skype.

  Stačí jen Skype a Digsby(jabber, gtalk, icq, msn, facebook chat). Digsby umí i telefonovat, jen nevím jestli přes nějaký svůj protokol nebo přes ten na jakém jsem – každopádně dva Digsby nemají problém .

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s