Přednovoroční kletba

Možná byste řekli, že si neustále na něco stěžuji. A možná byste také mohli mít pravdu – stěžuji si neustále a na všechno. Ale není to tak, že bych byl tak moc nespokojený – naopak, jsem pomerně spokojený člověk. Jenom jsem tak nějak zdegeneroval do takového stádia, kdy je pro mě zábavou si na něco stěžovat. Nicméně existuje ještě pár věcí, co mě dokážou skutečně naštvat, protože mi přidělávají čas. Například tak banálně vypadající věc, jako když přebírám grafiku od někoho, kdo sám nikdy nekódoval, a mám ji převést do šablony. Ale nebojte se, nuda skočí a zábava hnedle začne.

Hlavním problémem je, že ten člověk obvykle netuší, jak se mají některé věci dělat, tudíž takový design se může vyznačovat různými zvláštnostmi, třeba přemírou různých fontů, které se prostě v html nedají použít (když si odmyslíme nové funkce css3, které se zatím nedají použit díky IE, anebo například sifr), případně nepřesnostmi (některé prvky, jako třeba části menu, jsou různě vysoké, atd.) – obvykle malými, ale jsou vidět. Ale to jsou maličkosti. Horší je to, že čím větší projekt, tím víc těch problémů je, a když pracujete na opravdu velkém projektu s desítkami podstránek, zjistíte, že máte chuť odpovědného grafika uškrtit. Jen kdybych věděl, kde je!

Problémem může být třeba i takové banální menu – klasicky například nedostanete fonty, takže ho nemůžete upravovat. Máte mít 4 fáze, různá pozadí a podtržený text. Zjistíte, že v dodaných materiálech jsou i rozřezané obrázky, které sice nejsou úplně ideální, ale díkybohu se dají použít. To, že jsou všechna data promíchána s daty pro mac, které nevyužiji, na náladě také nepřidá.

Dále nechápu, proč mají lidé, kteří očividně nikdy nekódovali (ale něco už o tom vědí, třeba že mají používat základní fonty na obsah), potřebu rozřezávat jednotlivé prvky, kupit je do samostatných adresářů a popisovat je stylem – tohle je tlačítko menu. A tohle je další tlačítko menu. V naprosté většině případů jsou špatně ořízlé, stupidně pojmenované (chtělo by to nějaký inteligentní program na přejmenovávání, který by sám rozpoznal debilní název), a je to ztráta času. Nedokážu si představit, k čemu to je, navíc si nakonec vše stejně rozřežu sám, protože je to rychlejší.

Nezlobím se ani tak na ty lidi. Problém je hlavně v tom, že se k něčemu takovému dostávají lidé, kteří o tom moc neví, není tam žádná komunikace (grafiku dostanete až po dokončení, takže už k tomu nemůžete nic říct, protože kontaktování grafiků a zpětná odezva by trvaly moc dlouho), a to všechno předělává práci. A jestli něco nesnáším, tak je to zbytečná práce navíc někde, kde by být nemusela.

Tudíž, budiž prokleti všichni mazalové, lotři a grafici, kteří nikdy nekódovali. Nechť se jejich programy promění v Malování, jejich hlavy zplešatí a jejich pole plodí jen pýr! Nechť toto podstupuji jen minimálně a v dobré psychické kondici, a nechť si za práci navíc nechám dobře zaplatit.

// Asi mi nejde tak dobře vytvářet kletby, nejsem koneckonců Henryk Lahola.

Obecně je tohle zkrátka velký problém a myslím, že by větší firmy (nejde o grafiku dodanou nějakou reklamkou) měly své grafiky alespoň trochu vyškolovat, na co si dávat v návrhu pozor a co je očividně ztráta času.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s