Facebook – závislost, nenávist, bezmoc?

Musím říct, že facebook přišel s novotou, kterou bych asi nejlépe nazval „Opravy v poklusu“ – to znamená něco podobného, jako když za války dostala nějaká loď zásah. Byly provedeny nejnutnější opravy a jelo se do přístavu. U facebooku máte pocit, že do přístavu se jezdí neustále, ale navíc máte zřejmě děravé dno a neustále přibývají další díry.

Na facebook rád chodím denně a hraju i některé aplikace, Mafia Wars a Fishville. Hej, možná se teď smějete, ale i na vás dojde! Ano, tyto aplikace jsou hodně blbé a nenáročné, ale vždy tam jde o piplání něčeho, a to je to, co lidi dostává. Všichni si budujeme svoje malé zahrádky, a ti co nemůžou, nebo nechtějí, si je budují ve virtuálním světě. Proč ne?

Trochu problém je v tom, že facebook je ohromný, a s tím se pojí mnoho problémů s jeho chodem. Nedokážu si představit, jak to tam musí probíhat a jaké to je, denně řídit tak obří aplikaci, kterou využívají desítky miliónu lidí. Problém je ale v tom, že velmi často na fb něco nefunguje. Nejsem přítel javascriptu a i když ho u některých věcí vítám, jeho fanouškem asi nikdy nebudu. Například u twitteru, který také využívají miliony uživatelů, příliš často problémy neregistruji (je pravda, že poslední dobou ho prakticky nepoužívám), a pokud ano, alespoň mají tu slušnost na stránku hodit informaci o problému a o tom, že pracují na řešení. Což dělá například i deviant art – jde o vteřiny, nebo třeba i minuty, ale nematou vás a jasně vám sdělí, že na stránkách něco nefunguje a proto byste neměli mít přístup.

Ne tak facebook! Tam na vás kašlou, chybovou stránku jsem neviděl snad nikdy, jediné, co se stane je to, že vidíte, jak se něco načítá (cokoliv uděláte, se obvykle načítá, třeba desetinu vteřiny, ale může vám naběhnout takové pole, které ukazuje, že se úkon načítá) – někdy jde o vteřiny a nevíte, zda se to nakonec donačte a provede, nebo vyběhne legendární chybová hláška, která říká: „Ouha, něco se porouchalo“. Proboha proč. Ještě vás to takhle zatraceně mate, že netušíte, čím to skončí, a pokud jste si právě s někým psali, nebo posílali úpravu svého statusu, nutí vás to dál civět, co se stane, nebo facebook za pár vteřin opět zkontrolovat.

Zřejmě tohle neberou v potaz kvůli tomu, jak známý fb je, a přijde jim zřejmě lepší nechat jej polofunkční, nebo třeba nefunkční, ale nedej bože, aby někdy ukazoval informaci přes celou stránku a nepustil vás k vašemu statusu. Stejně tak jako úvodní stránka není zrovna užitečná pro nové návštěvníky, prostě spoléhají na to, že lidé se k nim dostanou jenom přes informace a na úvodní stránce by v podstatě pro nové návštěvníky mohl být jenom formulář pro registraci.

A ze všeho nejhorší je fb chat, který nerad používám, a jeho pitvu si raději nechám na jindy.

Reklamy

7 responses to “Facebook – závislost, nenávist, bezmoc?

 1. Na Facebook jsem se dostal de facto náhodou a poslední dobou si říkám, že dost špatnou náhodou. Své bývalé jsem zařizoval účet kvůli jejím „kamarádům z ciziny“ – abych nevypadal jako debil, zařídil jsem si nejprve cvičně účet sám. Než jsem se stačil odhlásit, měl jsem třicet pozvánek od svých přátel/známých/jiných Pokémonů. Dneska se denně snažím připojit průměrně (fakt jsem to měřil a počítal) 126 minut denně, jen abych viděl úžasnou hlášku „Jejda! Něco se poje*alo!“ nebo jak to je.
  Mně na FB vysloveně nepřestává udivovat, s jakou frekvencí mění (a často ne k lepšímu) layout hlavní strany, pořadí položek v menu, nabízí přechod do jihosvahilštiny a na poměrně podstatné záležitosti typu údržba/zmenšení poruchovosti/stránka s upozorněním na nefunkčnost se s odpuštěním z vysoka sere.
  Celkově si začínám říkat, že provedu eutanázii, zruším účet a na fotky/videa/historky/odkazy od kamarádů si prostě počkám do nejbližšího srazu.

 2. Jo ty změny jsou často příšerné a někdy i dost nesmyslné. Proč například změní tlačítko „Líbí se mi“ na „To se mi líbí“, když dva dny na to stejně změní celý layout?

  Také mě dostávají reakce uživatelů na změny layoutu. Zhruba do ledna 2009, vypadal layout podobně jako dnes. Pak byl změněn a vzniklo mnoho skupin typu „Vraťte nám starý Facebook“. Asi před měsícem byl víceméně vrácen lednový/dnešní layout a skupiny „Vraťte nám starý Facebook“ vznikali znova 😀 Uživatelé prostě nemají změny rádi a Facebook by si na to měl dávat pozor. Evidentně se ale ztráty uživatelů moc nebojí..

  • Oni se ani bát nemusí, pokud něco opravdu nezkazí, tak jim budou proudit miliony dál a dál. Namísto neustálých vylepšování za běhu by ale mohli trochu času věnovat tomu, aby tam bylo méně chyb a problémů.

 3. Zkuste si někdy programovat něco většího a pak se podívejte na facebook. Facebook je opravdu ale opravdu obrovský, dělá na něm mnoho skupin, vylepšují každý den a vyvíjí se současně s tím i FBML, API, propojení s různými aplikacemi (těd od silverlightu) a to všechno dohromady.

  Při jakékoliv větší změně je problém, jelikož všechno na sebe navazuje a oni právě nemohou! odstavit facebook (lidi by se zbláznily), proto to kupříkladu dělají na každém serveru zvlášť. Potom prostě dochází k chybám, na jednom serveru už je nová funkce, kdežto na jiném je stále stará a ta holt nebude s tou novou komunikovat. Další věc je připojení, pokud se zahltí server, tak s ním nepohne ani svěcená voda a hláška „Ups něco se pokazilo“ může být jediné čeho se dočkáte.

  Chtěl bych jen ukázat, že facebook je kolos a i přes všechny chyby jede dál a vylepšuje, do proražení trupu či potopení má velice daleko.

  • Tohle já chápu, ale stejně mě to zlobí. Já bych třeba to odstavení pochopil, protože by nastala úplně stejná situace (fb je nedostupný) a alespoň bych viděl chybovou hlášku. Dle mě cestuje s permanentně proraženým trupem.

 4. facebook sem po návalu spolužáků na stránky zrušil a sem už čtvrt roku spokojenej

 5. ja som si ten FB tiez zrusil asi pred 4 mesiacmi koli viacerim dovodom…(o nich by sa tu dalo pisat a pisat)…a nic lepsie som spravit nemohol.. zijem real life… :DD

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s