Overlord 2 – Buďte zlí a zabugovaní

Hra Overlord, která vyšla před více než rokem přinesla svěží koncept (alespoň nikde jinde jsem to neviděl, ale přiznávám, že hry zas tak nehraju) kombinace rpg a strategie, kde ovládáte temného pána, za kterého ale většinu času problémy řeší jeho věrní impové. Ač měla hra nějaké problémy, byla poměrně zábavná a i přes některé opravdu otravné momenty jste se většinou prokousali až na závěr. A je tu pokračování. Jak si to vedlo?

Jak jste vyčetli z nadpisu, ne tak úplně dobře. Ale není vše ztraceno, hezky od začátku. Protože antihrdina minulého dílu, předchozí temný pán, je pryč, věrní impové hledají nového vládce. A naleznou ho – v zasněžené vesničce, ještě v útlém věku. Osobně považuji tohle za nejlepší část hry, i poté, co jsem ji dohrál. Vše má kouzelnou atmosféru, protože jsou vánoční oslavy, které máte za úkol v roli zlého pána-spratka překazit. Hra vás navíc uvádí nevtíravým tutoriálem, který se ale hraje stejně jako zbytek hry, akorát jste nesmrtelní (tedy myslím, nepodařilo se mi zde umřít) a máte nekonečno přisluhovačů (nevidíte ani jejich počet), zkrátka si užíváte a jste vedeni. Tato část je bohužel poměrně krátká a zobrazuje nástup zvrhlých římanů, kteří jsou parodováni podobně jako v Asterixovi a Obelixovi a kteří budou vašimi úhlavními nepřáteli.

Než se pustíme do samotného obsahu, je dobré trochu zkonzultovat vzhled – grafika hry se vylepšila, i když některé části vypadají už dost zastarale a hrozně, většina hry je ucházející, a některá místa velmi dobrá (například ve vašem temném doupěti se ještě budete kochat). Vše má takový polokomiksový vzhled, a hlavní postavy jsou vymodelovány opravdu dobře. Nejvíc potěší to, že až je grafika lepší, na mém počítači běžela na nejvyšších detailech úplně stejně, jako předtím jednička, takže je hra kvalitně optimalizována. Potuď je dílko pěkné a autoři budiž pochváleni.

Bohužel dál to bude temnější – toto je hra druhu, který pracovně nazývám „Ke konci nám dochází peníze.“ – největší problém hry je, že je dost krátká. Možná přeháním, ale měl jsem dojem, že herní doba byla oproti jedničce poloviční. Navíc s postupem času se předělové scény a vůbec všechno stane levnějším a kratším, takže se rozhodně potvrzuje moje domněnka. Příběh není ničím zajímavý, ale samotné putování je nadmíru zajímavé a zábavné – zvlášť novými lokacemi jsem byl uchvácen, nejvíc mě zaujala zimní krajina, případně zabíjení tuleňátek (ano, jsem barbar 😛 ). A právě to je škoda, jedete nezastavitelně kupředu a vše rychle ubíhá. Je dobré, že tvůrci se pokoušeli o oživení, takže si zajezdíte na lodích (občas otravné, ale jinak pěkné zpestření) a zastřílíte katapultem (velmi, velmi otravné, než se naučíte mířit) – tudíž dobré i špatné nápady.

Ale co by to bylo za hru, kdyby se špatně ovládala, co? No, bohužel… ovládání je věc, která se oproti jedničce nezměnila. Kritizované problémy, jako například opilá kamera (co si vzpomínám, tak snad jen Fable ji měla v pořádku), která je ve stísněných prostorách váš největší nepřítel, občasné zasekávání povelů (zhovadilé používání levého i pravého tlačítka na ruční řízení impů často nefunguje), zkrátka všechno zlé je z jedničky zpět a cení prohnilé zuby. Není to tak zlé, ale tento koncept zkrátka nefunguje nejlépe a měl být změněn.

Naštěstí alespoň některé věci byly vylepšeny, jako třeba to, že už nejste jako temný šéfík tak zoufale slabí, i když pořád se bez impů neobejdete. Hlavní věc, která lidi zlobila bylo to, že když jste přišli o nějakého dobře vylepšeného impa, nebyla možnost, jak ho přivést zpátky (modří impové umí oživovat, ale když jste nebyli dost rychlí, prošvihli jste to a imp byl definitivně mimo hru). A vida, naše přání byla vyslyšena, své nejsilnější oblíbence konečně můžete oživovat ve svém doupěti (není to nejlevnější)! Zmizeli také otravní nepřátelé, kteří vaše přisluhovače hned rozmačkali a tím vám znemožnili je vzápětí oživit. Byla také snížena cena lepší zbroje a úderných zbraní, a stejně tak můžete nakupovat vylepšení pro impy (ačkoliv vám hra neřekne, o kolik lepší jsou, prostě máte hnědé na úrovni 4). Co bohužel zmizelo je aréna, nechápu proč! S tím se pojí zatracené problémy s hledáním duší (říkají jim lifeforce, což zní divně, životní síla) – opět, nechápu proč, možná jsem hrál špatně, ale stále máte tak tak dost na to, abyste hradili ztráty a čas od času si oživili nějakého toho padlého oblíbence. Ve hře je pár chyb s nekonečně se generujícími zdroji, které vám dovolí se napakovat (pár hodin to trvá), ale to přeci není řešení, to je obcházení špatně navržené hry. Pokud budete hrát normálně, rozhodně neokusíte ani polovinu všeho, co se vám nabízí za vylepšení, což mě přivádí na myšlenku, že takto designéři chtěli natáhnout herní dobu.

Abych vás dál nenudil, přiblížíme se ke konci. Některé úkoly jsou hloupě navrženy (například v jednom z měst pro jeho úplné ovládnutí musíte buď všechny zabít, nebo zotročit – problém je v tom, že je tam určitý počet lidí a pokud jednoho omylem zabijete, úkol je pokažen a musíte zabít všechny – navíc zpočátku ani nemáte přístup do všech částí města, takže jste zmatení a nevíte, zda jste skutečně obešli všechno, co zatím můžete, protože ta pitomá hra neukazuje, zda jste nějakého mizerného vidláka vesničana někde zapoměli – tohle opravdu dokáže naštvat), jindy si zas nejste jisti, co po vás hra chce, protože vám nikdo nic neřekne (při boji s pavoučí královnou jsem dlouho dumal, proč nic nedělá a hned zpočátku se prostě nehýbe – myslel jsem, že je to chyba). Naproti tomu některé úkoly jsou výborné, hra je vyvážená a v naprosté většina případů nezuříte, že vám něco opravdu nejde – obvykle je třeba nebýt hrr a trochu přemýšlet. Hudba je také výborná, řekl bych, že ještě lepší. Nechybí ani černý humor, a vaši impové jsou ještě mnohem zábavnější a sympatičtější, ač je tomu těžké uvěřit. Hra má i multiplayer, ale nepodařilo se mi najít žádné protivníky, takže nemohu popsat zkušenosti. Celkově, některé věci byly vylepšeny, některé zůstaly špatné, něco se trochu zhoršilo, a herní čas je nesporně kratší. Není to špatná hra, ale mohla být lepší.

Osobně bych dal tak 7/10 – a těším se na Overlorda 3 (doufám, že ho tajně kutí), který snad bude konečně ultimátní z celé série. Věřím, že se autoři poučí a snad získají dost peněz na jeho výrobu. Pokud jste jedničku nehráli, přidejte si jeden bod za originalitu (moc často nemáte možnost hrát za zlo) a máte hru, která určitě stojí za koupi.

Ps. Samotný design Overlorda je bezpochyby vykrádačka Jacksonova návrhu Sauronova brnění.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s