Wireframe, grafikův přítel

Pokud nevíte co je wireframe a děláte webdesign, určitě na něj dříve či později narazíte. Jde o velmi užitečnou pomůcku, takže nastražte uši. Ti co ví jsou nad věcí, protože jistě ví, jak wireframy používat, není to žádná věda.

Pokud tvoříte design, tak si jako první vytvoříte skicu, což je zjednodušený návrh, ve kterém není plně rozvinutá grafika a například nejsou zakoupené obrázky z fotobank. Ale ne, to není to první, co vytvoříte, minimálně u větších projektů je užitečné a mnohdy i nutné vytvořit wireframe, tedy pouhou konstru. Tato konstra obsahuje naprosté minimum prvků, skládá se pouze z textu a bloků, které jsou buď různě barevné, nebo mají nějaký rámeček, abyste je dobře viděli.

Smysl drátěné kostry je ten, že je velice snadno upravitelná, takže se používá pro testy použitelnosti a konzultace se zadavatelem. Je velice jednoduché vytvořit třeba 5 různých wireframů, než se patlat se skicami, tedy oproti wireframu již vážně míněnými návrhy, byť zjednodušenými. Na tvorbu wireframů také existuje mnoho aplikací, z nichž některé jsou podle všeho opravdu profesionální, kvalitní a uživatelsky příjemné, takže se vyplatí za ně nějakou tu tisícovku dát, zvlášť když se vám to bohatě vyplatí.

Není totiž nic horšího, než když začnete tvořit, a klient si potom vzpomene, že chce něco jinak – můžete mít již mnoho dokončené práce a musíte mnoho věcí předělat podle jeho představ. Nebo případně něco horšího, pokud tvoříte vlastní projekt, zjistíte, že něco by mohlo jít lépe, mnohem lépe (to se stalo mě) – takže jste si tím, že jste vynechali wireframe a třeba si s ním pár hodin nehráli, přidělali práci na desítky hodin.

Takto vypadá typický wireframe. Osobně to doporučuji ještě kombinovat s barvami, pokud není barevná kombinace předem daná a není přesně určeno, kam barvy mají přijít. Rozhodně to velmi pomůže a můžete si rychle ozkoušet několik barevných kombinací za sebou.

Pokud jste ještě žádný větší projekt nepřipravovali, wireframe ještě zřejmě nebyl potřebný, jak jsem říkal, ne vždy je nutné ho vytvářet – také záleží na schopnostech designéra (počítají se i přesvědčovací schopnosti) a ne ne/rozhodnosti klienta. Zase to potom ale nepřehánějte jako jedna firma, od které jsem měl podklady, a měli tam z mě nepochopitelných důvodů snad 10x tolik wireframů jako bylo stránek s designem. Netušil jsem, proč proboha, vypadalo to, že strávili jejich vytvářením víc času než samotnou tvorbou. Navíc když je toho potom neskutečná hromada, je velmi nepříjemné pro kohokoliv dalšího, aby s tím jakkoliv pracoval.

Reklamy

One response to “Wireframe, grafikův přítel

  1. souhlasím, vždy, když mám dělat nějaký větší web, tak si dám tu práci a wireframe udělám.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s