Když si někdo hraje na profesionálního grafika

Je to pár dní (doslovně), co byl spuštěn web playzone.cz, jehož grafiku jsem připravoval. Protože jde o hodně navštěvovanou stránku herní komunitou, komentáře k novince o změně grafiky a prakticky celého webu se vyšplhaly nad 400. Byly tam negativní i pozitivní, a jsem rád, že pozitivní výrazně převážily (kdo nevěří, může se jít podívat). Zaujalo mě ale, že ti, co měli negativní názor jej prosazovali velmi radikálně, buď nadávkami, urážkami, anebo neustálým připomínáním. Vrcholu dosáhl jakýsi článek na „asikonkurenčním“ webu. Blijte se mnou.

http://www.foxiclub.eu/article/detail/75/ug-totalni-propadak/ – obočí se vám zdvihne už u prvních vět, protože pisatel je zřejmě v ráži a chce dokázat, že je správný střihoun, proto se pustí do všech, co mají co dočinění s opensourcem – podle něj má právo si říkat programátor jenom ten, co si vyrobí něco vlastního. Co na tom, že drupal a jiné systémy jsou velice komplexní a jde je modifikovat tak, že byste je vůbec nepoznali, jde o vysoce profesionální systémy, na kterých běží mnoho velkých projektů a právě schopný programátor s nimi může udělat skutečné divy. Pro neznalého autora článku jsou tito lidé zkrátka podřadní.

Následuje citace „mnozí z vás měli „hubu“ otevřenou dokořán s údivem a i zklamáním“ – opravil bych to na někteří. Nemám nic proti negativní kritice a chápu, že se nelze zavděčit všem a vkus některých lidí se může výrazně lišit, ale komentáře jsem v den spuštění sledoval a mohu z toho říct: Většina negativních komentářů (čest vyjímkám) byla sprostá, srovnávala stránky s libimseti.cz (nechápu proč), dokonce někdo řekl, že má stejné barvy jako centrum.cz, a namítala, že tohle přeci není design pro herní weby. Což je v tom případě přesně to, co jsem chtěl, nemám rád ošklivé a stereotypní klanovky, které jsou v naprosté většině případů navrženy špatně, protože tvůrci se soustředí na odlesky a parádičky a vůbec nepromýšlí design.

Opravdu, proti negativní kritice nemám nic proti, pokud se drží v normálních mezích (tedy ostrá kritika je v pořádku, sprosťárny už jdou mimo), a také bych rád dodal, že bohužel nakódovaný web je v některých věcech podstatně rozdílný než můj návrh, a navíc pokud někoho matou některé prvky, tak mohu jenom říct, že to bylo děláno podle návrhu zadavatele – ale nevšiml jsem si ničeho opravdu nepřehledného, jedině jsem se trochu zdráhal tam dávat only články komunity a hlavní novinky, jenže na druhou stranu, u tak komplexního webu, kde je tolik informací, zřejmě nejde jinak. Když máte tolik informací na celé stránce a chcete je zachovat, tak se zkrátka musíte smířit s tím, že návštěvník se bude muset chvilku rozkoukávat.

Lidé nemají rádi změny, protože se neradi učí nové věci. To je normální věc. Když už ale odmítání hraničí s fanatismem (vzpomeňme na walkman, nesoustředíte se kvůli němu a způsobíte dopravní nehodu, nebo rovnou knihy, čtením knih se vám zhorší paměť a nebudete si vážit moudrých starců a tak dále a tak dále), nemám pro to pochopení. V druhé polovině článku si tedy autor přizval „profesionálního grafika“, který se jaksi zapoměl představit, nebo uvést jakýkoliv odkaz či náznak totožnosti, asi aby byla zachována atmosféra tajemna. Zato musí jít o „rozhovor“ na úrovni, proto se zdraví dobrý den.

Jelikož se grafik vyjadřuje poněkud zmateně, ucelím to – staré logo united games je podle něj mnohem lepší. http://dodsliga.7x.cz/image/5512987 – já si zase myslím, že šlo o nekvalitně zpracovanou rozmazanou 3D věc, a i když jsem nové logo playzone nedělal a není na něm nic zvlášť originálního, rozhodně musím říct, že jde o věc, která neudělá ostudu – živé písmo, které nepůsobí nijak staromilsky jako ony zvlášť u klanovek oblíbené tech fonty, a barvy, které už jsem navrhoval já, a vybral je také živé, aby padly k pěknému fontu. Navíc staré logo nebylo ani dobře rozeznatelné. Proto s neznámým už v tomto nesouhlasím. Poté se pouští do efektů, které považuje za bruche (asi myslí štětce) z Photoshopu – bohužel tomu tak není, a chtěl bych ho vidět, jak tohle v Photoshopu dělá. Jistě by to šlo, ale bylo by to pracné, pomalé a jistě by neměl vlnky přesně srovnané, protože by to musel dělat ručně – proto by bylo vhodné se nevyjadřovat k něčemu, o čem člověk nic neví a navíc, tyto efekty se mnoha lidem velmi líbily, přestože uznávám, jde o velmi prostý efekt Illustrátoru – ale vůbec bych neřekl, že ošklivý. Dále se neznámý rozčiluje nad tím, že web působí šablonovým stylem a že tam nejsou žádné nápady – problém je v tom, že je tam opravdu hodně informací a obsahu – jak do toho zakomponovat nějaké nápady? Ne vždy se člověku podaří vymyslet něco opravdu zajímavého (osobně jsem u klanovek nikdy neviděl nic nápaditého, jen propracované efekty, to musím uznat), a hlavně, jde především o použitelnost. Do té se grafik také pouští a tvrdí, že pozadí mu přivodilo trauma a že do deseti vteřin nebyl na stránkách nic schopen najít. Zajímalo by mě, jak by si tedy rozložení představoval, když mu přijde systém: Hlavička, pod tím menu, poté drobky, pak hlavní obsah, rozdělený na novinky atd. v levém hlavním sloupci a profil a věci s ním spojené v pravém, nelogický. Následně mě anonym nazývá totálním amatérem a roluje mě do koše.

Kdyby si přizvali někoho, kdo grafice a webdesignu rozumí (netvrdím, že ta osoba, co to komentovala nikdy grafiku nedělala, ale přijde mi, že dělala právě jen klanovky, kterými hluboce opovrhuji, protože se jedná o designy, které jsou obvykle velmi špatně použitelné a velmi se liší od čehokoliv jiného, co na internetu najdete), kritiku bych uvítal. Rozhodně si nemyslím, že jde o něco přelomového a nikdy bych to nechtěl tvrdit. Ale ve výsledku většina lidí je spokojena, viděl jsem tam mnoho pozitivních komentářů od lidí, kteří byli na stránkách i poprvé a dobře se orientovali, takže proto mi těch pár negativních komentářů žádné vrásky nedělá, (jistě je na čem pracovat, ale žádný komentář nic konkrétního krom sešrotování nenavrhoval) navíc neustále připomínaných s podivnou nenávistí a vrcholící tímto smutným článkem.

Takže závěrem mám jednoduchý vzkaz pro „grafika“, tak aby ho mohl pochopit a vstřebat:

Kašpare.

Není třeba plýtvat dalších slov.

Reklamy

29 responses to “Když si někdo hraje na profesionálního grafika

 1. Hej, dobře ty…, nevím proč ale působilo to na mě jako by za toho „grafika“ psal on sám ale nic proti 😀

  • Asi by to ani nic nezměnilo, protože celý článek je na nulové úrovni lidí, kteří neví, o čem mluví, což jim samozřejmě nezabrání v tom, vyjádřit svůj názor.

 2. No já myslím, že na herním webu ani nemůžeš nic jiného čekat. Aspoň už jsem přesvědčen, že s tímhle má problém víc herních webu, včetně GameParku (kde se mimochodem takové blitky mažou, tito by už dávno měli ban (moderátoři playzone asi spí)).
  btw. Téma „Vítejte na novém webu“ jsem přečetl až po komentář 138, pokud se budu chtít ještě pobavit dočtu to celé. Ten „Lattysek“ by se měl za svůj věk stydět. Nedočetl jsem to celé, ale ukázal vůbec své práce?
  Příčinu jejich chování si nedokážu moc vysvětlit. Asi je to tím, že jde o svět internetu a na internetu nemají moc zábran. Ono, když celý den poslouchají ratatata zvuky, tak to asi nemá moc pozitivní účinky.

  • Já ty komentáře četl průběžně, a také jsem byl samozřejmě jako autor zvědavý (přestože jak jsem zmínil, ten návrh je v některých věcech dost jiný než aktuální ochuzená šablona :/ ). A Latýskovi nevěřím, že je mu tolik, po internetu se pohybuje velmi mnoho lidí, kteří ti nakecají hory doly. Samozřejmě nic neukázal. A to chování – neřekl bych, že je to od hraní, ono jde spíš o to, že tyhle hry přitahují trochu jednodušší lidi, protože jsou to jednoduché hry 🙂 Teď nic proti, sám hraji cs:source, ale relaxačním způsobem, asi jako jiní hrajou hledání min.

 3. Ten anonym je ze vší pravděpodobností Tomáš Janíček na této adrese:

  http://netwits.cz

  Ale nejsem si jist, jen tak jsem googlil.

 4. Hold některým lidem se nezavděčíš.Já být tebou tak toto ani neřeším.

 5. bruché…to znie tam nóbl francúzsky

 6. Kritika je dobrá věc, ovšem pouze když je věcná a objektivní. Nepodložené subejktivní napadání všeho na co daný kritik narazí jen svědčí o jeho (ne)profesionalitě.

  Namítání, že design vypadá jako šablona je sice pěkné, ale já například zastávám názor, že je většinou méně více. A že se to podobá rozvržení šablon? Vše se něčemu podobá :-). Mám rád designy, kde člověk jasně pochopí co se kde skrývá, na co se dá asi kliknout atd. Radši než spoustu kudrlinek a barviček a odlesků, na úkor zmatku. Což mi ze začátku docela dělalo problémy na tutorials.cz 🙂

  Design playzone.cz na mě působí velice svěže a příjemně. Pravdou je, že když se podívám jen na růžový panel hlavičky a na modré menu, evokuje to ve mě pocit, že jsem na hudebně zaměřeném portále. Ale jinak je design dle mého docela ucelený a řekl bych klasický příklad portálového webu, kde je těch informací prostě hodně. Dá se tak i očekávat, že nově příchozí návštěvník se musí „aklimatizovat“ než zmapuje úplně všechny funkce a možnosti daného layoutu.

 7. Příliš jsem si důkladně nečetl onen inkriminovaný článek na FoxiClubu, ale jsem si jistý, že profesionální grafik by v žádném případě nekomentoval nebo nehodnotil webdesign stylem jakým je to tam hodnoceno.

 8. Nic proti, ale ked som sa dozvedel, ze si to robil ty, lefiath, tak som ocakaval trosku viac – pokial by bola farba pod logom „playzone“ modra a obsah trochu inak usporiadany, tak si myslim, ze som bud na nejakom „novom“ Facebooku, alebo na MySpace.

  Dalej „centralna cast“ (novinky, novinky komunity, hladanie zapasu az po media) mi osobne prijde trochu chaoticke – ano, chcel si byt inovativny, ale nie kazda inovacia je „krok v pred“ – napriklad novinky – ano, je to sice pekne, ze to je formou „1 z 5“ ale pride mi to trochu nelogicke riesenie pre takto portal (web).

  Hladanie zapasov – skor, ako taketo samostatne pole pod novinkami by som to skor vyriesil listou pod menu, kde by kazdych napriklad 5 sekund prebehol iny klan (a na boku by bolo nieco na styl „Zobraz vsetko“) – takto to iba zbytocne zabera miesto, kde by mohlo byt nieco dolezitejsie.

  Dalej zaoblenia – je pekne, ze nie vsetko je hranate, ale je nutne, aby login tlacitko malo 2 protilahle rohy hranate a 2 zaoblene? Mne to pride trochu uhodene – skor kebyze das vsetky rohy zaoblene (tot moj nazor).

  A nakoniec – partneri – neviem, ci je najlepsie ich dat az uplne dole, kam nezavita moc ludi, ale inde miesto asi nebolo.

  Dufam, ze som ta moc neurazil 🙂

  • Věř mi, věci, které se ti nelíbí jako rozložení, nejsou z mé hlavy 🙂 Osobně si myslím, že sponzoři můžou hezky trůnit dole, protože pro návštěvníka jsou k ničemu – proč je tedy dávat nahoru? Je to jenom o tom, zda se jim to bude líbit. Obloučky jenom po jedné straně tlačítka podle mě vypadají dobře, proto jsem je tam nechal. Tvůj návrh hledání zápasů je nesmysl, nikdo nebude jen tak koukat, co náhodně probleskne – tak fungují akorát reklamy, ne obsah. A co my víme, jak podstatné to je pro návštěvníky playzone?

 9. No já se tedy k tomu děsu kterému říkáš grafika taky trošku vyjádřím!

  Prvně nechápu co koběr napadá netwits ty hloupý osle i kdyby to bylo od nich tak si pan grafik co dělal playzone může necht zdát o kvalitách těchto profíků.

  Druhá věc autor článku je tam retribution čiže ten se může vyjádřit k dotyčnému grafikovi který to hodnotil.

  A závěrem chci říci jako nestraná osoba že se mi ten design opravdu nelíbí.Když pominu jak je to nastylované kde jsou blogy a podobně tak se ten web strácí do pozadí a to pro grafika dnešní doby je základní chyba! Bíla s (s matně) bílou prostě k sobě nejde a korunu na tom všem dělaj ty vlnky které vypadají spíše komicky než graficky!

  Na Profesionální projekt si podle mne pane grafiku amatér.
  Důvod?
  Co ty banery sponzorů tam dole? Nechceš nám to trošku objasnit si myslíš že jim ti sponzoři kteří investují do cen v řádech desítek tisíc budou trpět? Ruku na srdce asi určitě ne vid!

  Když se snažíš dělat grafiku amatére snaž se jí nejprve naučit a to od základů. Playzone ať už graficky ani technicky neobstojí proti nové CyberLeague kterou už máme téměř hotovou od tud vychází redesign staré cyber a můžu s chladnou hlavou říct že je to opravdu grafické dílo a ne vlnky na bílém pozadí.

  Než tedy zase ze sebe začneš dělat chudáka mučedníka tak se prosímtě zamysli jako grafik si pro mne neobstál neměl jsem pocit že bych to někde měl šířit ale když hold někdo píše bludy pak na ně mile reaguji ty pane grafiku !

  • Tento komentář rozhodně není od nestranné osoby. To pozadí, co považuješ za základní chybu je úplně normální pozadí, není na něm nic špatného. Vlnky se mnoha lidem líbí, takže na nich také nevidím nic špatného.

   A obhajovat můj amatérismus pouze umístěním bannerů dole? Opakuji, to bylo v zadání, ne můj nápad, takže se obávám, že tvůj jediný „argument“ (a já bych to za argument nebral), resp. spíš důvod, právě vylétl komínem. Zbytek jsou jenom nanávistné komentáře. Chápu, že jako člen foxiclub chceš obhajovat svého kolegu, ale tohle je neobhajitelné. Názory na design jsou dle subjektivního vkusu různé, ale říkat mi amatér kvůli tomu, že se ti nezdají sponzoři dole a design se ti nelíbí? Možná by bylo vhodné stát se opravdu nestranným a uznat, že ten váš článek byla hloupost, imho amatérština i s tím vaším povedeným grafikem.

  • Ty by sis měl hlavně uklidnit. Urážením nic nesvedeš, ty „micro“ osle. 🙂

  • Mě se líbí jak všichni kritizují ,ale jen lefiat dá odkaz na svoje protfolio i kontakt na sebe . Chtel bych videt co dělali za webdesigny ti kritici 🙂 Jinak začít 3 odstave slovy „A závěrem “ a pak napsat další 3 odstavce taky o něčem svědčí 🙂

 10. Na playzone.cz se mi nelibi ty vlnky „prijdou mi rusive“ vlnky zasahuji i do loga a to by asi nemeli. Design se mi libi 🙂

  • Já s nimi původně na hlavní stránce nepočítal, měly být jen na fóru. Mě ale třeba přijde, že ten zásah do loga nevadí 🙂

   • Ja si nemuzu pomoct ale me ten tvuj design co mas na portfoliu prijde takovy cistejsi 🙂 ale pokud si to preji majitele webu tak s tim asi nic neudelam(e)

 11. Ahoj, jen k tomu deisgnu… Design se mi libi 🙂 ale zda se mi ze jsi se stylem toho designu netrefil na web o hrach, proste kdyz na ten wbe prijdu (nikdy jsme tam nebyk, dnes poprve), tak mi úprijde ze jsem prisel na uplne jiny web nez to skutecne je – a je to tim designem, ze mi tak nejak uplne nerekne kde vlastne jsem a rozhodne herni web je ais to posledni co bych cekal ze to bude…

 12. Micro sa teraz ukazal ako 12 rocne dieta ktoremu zobrali lizatko …

 13. Chci jen podotknout, že obsah webu a jeho uspořádání byl navržen dlouho před tím, než se Lef k designování vůbec dostal. Mně se design líbí (subj. názor ;). Je čistý, neotřelý (tak jak to chtěli) a nejde o miliontou kopii nějakého herního webu alejbrž o originální počit. Jen tak dál.

 14. Zdravím, co se týče designu playzone.cz, poté co byl ten nový nahozen jsem byl trochu zklamán, ale byl to pouze prvotní pocit. S jistotou mohu říct, že to bylo jen díky současné situaci na tomto světě co se týče růžové barvy, která si u mě vysloužila jistou nenávist 😀 Navíc zastávám názor, že růžová a herní portál nejdou dohromady, ale to je asi jen vada v mé hlavě. Diskuze ohledně nějakých vlnek mi přijdou nevěcné, mě osobně se líbí, někomu se líbit nemusí, je to jen detail.

  Ohledně rozložení nemám co vytknout, sice jsem se na webu z počátku příliš neorientoval, ale stejně tak tomu bylo i když jsem poprvé přišel na starý web united games, je to tedy jen o tom navyknout si kde co je a bylo by tomu tak ať už by bylo rozložení jakékoliv.

  Dnes, po delší době každodenních návštěv playzone.cz jsem s jakýmkoliv prvkem tohoto webu spokojen a dle mého názoru je to skvěle odvedená práce, která náleží lefiathovým kvalitám.

  K osobnosti, která si říká „Micro“ mohu říct jen to, že tím, co zde zplodil dokázal, že jeho nick odpovídá velikosti jeho mozku.

  • Ten design už je hodně starý a je na něm znát moje tehdejší nezkušenost. Nemluvě o tom, že ten design po nakódování dopadl ještě trochu jinak, a navíc byl teď tak pozměněn a upraven, že ani původní design příliš nepřipomíná. I tak díky za obsáhlý příspěvek, je dobře že to alespoň funguje.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s