Jak si představuji solidní přístup od výrobců hardwaru

Jistě to většinu z vás postilo/postihne. Pod dob nového počítače již uběhla nějaká doba a vy se divíte, co to máte v počítači všechno za svinstvo. Tím spíše se podivíte, když se podíváte, co za neužitečné svinstvo se vám spouští samovolně (nikdo se vás neptal) při startu operačního systému. Je to podobné jako registrace na webových stránkách, pravidla musíte ručně potvrdit, zasílání otravných e-mailů je skoro vždy potvrzeno samo, protože snad nikdo by to při registraci sám nezaškrt. Z tohoto úvodu byste již mohli vytušit, co považuji za velmi žádanou věc od solidního výrobce hardwaru, ale i softwaru!

Za svoji arch-nemesis považuji svůj starý mp3 přehrávač, bohužel už jsem zapoměl, který šmejdský výrobce ho spáchal, ale myslím že to bylo Sony. Tento kus hovna měl vlastní program, který vám ukousl při spuštění asi 50 MB paměti (a neberu výmluvy, že v době GB pamětí je to přeci jedno) a kterým jste museli vaše písničky prohnat, aby je byl přehrávač schopen vůbec identifikovat! Také to nějak pokazilo ID tagy, takže jsem nemohl písně správně identifikovat. Ten program měl také správné vlastnosti sajrajtózního softwaru – zapínal se při spuštění windows a nedalo se to vypnout v nastavení programu!

Slušné programy, pokud nejde o antivirus nebo firewall, či něco nezbytně nutného pro chod vašeho systému, by toto měly nabízet v nastavení, ale ne se přímo drze hlásit o to být spouštěny! Pak se divíte, když vám všechno nabíhá při startu 2 minuty. Úžasní jsou v tomto výrobci prohlížečů. Když už vám nemohou nasrat do počítače spyware (a ani to není jisté), vpašují vám tam různé otravné programy, jako shnilé jablko (Bonjour Service – retardovaný syn nevlastní binární matky vzniklý pářením s micro-oslem, který kontroluje updaty apple softwaru – proč proboha k něčemu podobnému mít vlastní program?! Nemůže se to kontrolovat při spuštění programů, jako to má winamp?) nebo Kripl, chci říct Gůgl. Ten má zase svůj vlastní Googleupdate, který se navíc instaluje tak, že nemáte možnost narozdíl od Auf Wiedersen Service jej odinstalovat a zbavit svůj počítač tohoto svinstva – jen na Google můžete najít více než 2 milióny dotazů „disable google update“. Nejjednodušší je toho parchanta zakázat ve firewallu, jako nějaký virus – nic jiného to není.

A proč musím kvůli tiskárně instalovat balík 200 MB? Co s tím ta tiskárna bude dělat? Chápu, k tomu rozhodně potřebuji software, ne jako u klávesnice nebo myši, ale 200 MB?! A ano, jako obvykle, nejde vypnout automatické zapínání při startu systému.

Což ještě není nic proti tomu, že se nám čím dál častěji výrobci snaží vnutit nějakou velmi slizkou metodou nějaký toolbar či podobný sajrajt, nebo alespoň nastavit jako domovskou stránku jejich stránky, které jste navštívili poprvé a naposledy. Nechci mp3 přehrávač, který si bude převádět mp3 do svého formátu, takže to trvá nepochopitelně dlouho a poté se již nedají použít jinde, protože zpětný převod „překvapivě“ není možný. Nechci myš, která nebude schopna reagovat, dokud nenainstaluji příslušný software (setkal jsem se takovou), a nechci neuvěřitelně pomalý programovací software pro klávesnici, který by snad mohl utáhnout rovnou klávesnice 5. Proč všichni myslí tak, že jediné, co na počítači budete chtít je jejich software?!

Na počítači chci buď pracovat, nebo se bavit. Chci tam mít co nejméně aplikací a co nejméně věcí, co mě budou otravovat. Výrobci softwaru a hardwaru to zřejmě nechtějí pochopit – snaží se propašovat co nejvíc vedlejšího sajrajtu a bůhvíčeho, toolbarů a podobných blbostí (kdo z vás něco podobného kdy použil?) a výrobci hardwaru jsou obvykle ještě horší. Za chvíli budeme i k flashdisku instalovat program a ideální by bylo mít samozřejmě pro každý jeden rozdílný úplně jiný program, které nebudou vzájemně kompatibilní. To teprve začne legrace.

Přestože jsem si sliboval, že po nové přeinstalaci (původní systém byl narušený) si nechám systém čistý, tak minimálně kvůli testování html jsem si musel počítač zamořit například zmíněnými prohlížeči a už jenom to mi automaticky nainstalovalo věci, co nechci. Každopádně vím co chci a co udělám právě teď – odinstaluji Bonjor (Adieu) a zakážu GoogleUpdate v registrech a obojí prokleji do desátého kolena.

Reklamy

8 responses to “Jak si představuji solidní přístup od výrobců hardwaru

 1. Neboj, za rok to budeš mít zase nasrané kravinami 😉

 2. Agree. Mal som rovnaký problém s tlačiarňou značky HP. Neskutočná píchovina, ktorá v procesoch ukrajovala zo skromnej operačnej pamäte asi rovnako ako PS-ko a dokopy to nerobilo nič iba ukazovalo stav farby v tlačiarni, ale spomaľovala start compu jak šnek…
  Obdobne je na tom Apple Update…
  K tej flash-ke::Moja ma vlastný program XD(aj keĎ bez instalu)

 3. Ešte že nemám takéto problémy 🙂

 4. Soucítím s tebou, také to nesnáším a někdy se udivuji nad demencí tvůrců jak software, tak hardware…:/

 5. já osobně nevidím problém pustit msconfig a povypínat (v services, nebo startup) cokoliv co nechci. dá se takto zrušit google update, i debilní jusched (co když jsem zjistil že je java update scheduler, tak mě skoro trefil šlak), a dokonce mi to přináší i velkou dávku sadisfakce ehm… satisfakce („tady máte, debílci, vypnout, vypnout, hahahá!“)

 6. Souhlasim. Ještě před rokem a půl sem měl PC s 256 mb ram a když sem si nainstil pár základních programů, nebylo možný pařit! 😀
  Tiskárny, toolbary – mluvíš mi z duše. Můžeme bejt rádi za custom instalaci, kde si můžeme vypnout toolbary, agenty, updatery nebo nastavit formáty, který bodou programem otevýraný.
  Ani tohle ale spousta lidí nezná, třeba i mladejch.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s