Monkey Island – speciální edice

Na distribučním systému Pára (steam) od společnosti Ventil (valve) nedávno přistála speciální edice legendární adventury Tajemství opičího ostrova. Pojďme se mrknout na to, zda stojí za těch 240 Kč, za které se prodává.

Snad každý, kdo někdy hrát počítačovou hru, případně adventuru, musel slyšet o Opičím Ostrově. Původní hra vyšla v roce 1991, stala se hitem a měla 3 pokračování. Osobně jsem měl možnost ji dohrát a dobře jsem se bavil. Hra má své kouzlo, není hloupá, a je vtipná! Což nemůžete říct o mnoha jiných hrách, které se pouze snaží/snažily být vtipné. Monkey island obsahuje jednu sekcenci, u které skoro nevidíte, co se děje, nicméně já jsem se u ní zasmál jako u ničeho jiného.

A nyní vychází remasterovaná (dá se tomu tak říkat?) verze pro ty, kteří neměli možnost si MI (je to lepší než OO, to je jako u záchodů) zahrát, nebo je odradila značně obstarožní grafika (ale má své kouzlo, pokud nejste technobuznička, neměla by vás urazit – je sice stará, ale pěkně provedená). Na jednu stranu bohužel, toto není remake v pravém slova smyslu – oproti původní verzi se nic nezměnilo, nepřibyl nový obsah, nebyla změněna zápletka. Na stranu druhou stále zůstává výborná zápletka, autoři zřejmě nechtěli riskovat a něco v ní měnit. Co se změnilo je grafika, hudba, uživatelské rozhraní a přibyl nám dabing (v té době byly hry s dabingem raritou).

Vyděsilo vás to? Upřímně řečeno, tato hra je spíš pro sběratele nebo nadšence, v žádném případě to není plnohodnotný produkt. V podstatě dostanete vše v původním balení, s přidaným dabingem a „moderním“ kabátkem, tedy dvě verze, mezi kterými můžete libovolně přepínat. Nejsem si úplně jistý, proč by to někdo pravidelně dělal, je to spíš taková zajímavost, kdybyste chtěli vědět, jak hra v roce 1991 vypadala. Bohužel, velký pokrok s grafikou autoři neudělali. Za sebe mohu říct, že se mi předělávka vůbec nelíbí svou grafikou, je to nevkusné, neosobní, ošklivé a primitivní. Mohu také obvinit autory z hrozného lajdáctví, protože animace jsou jednoduše příšerné! Za to může mimochodem fakt, že počet snímků jednotlivých animací je odvozen od původní grafiky, tedy pokud má chlapík, houpající se na sudu jenom 3 snímky, má je v nové grafice, kde to vypadá směšně. Když vidíte pixelovanou postavičku, omluvíte absenci více snímků, ale když vidíte plnně prokreslenou postavu, pomyslíte si své. Gajbrajš (hlavní hrdina) mimochodem chodí jako kdyby létal či levitoval – typická ukázka příšerné práce lidí, kteří animace koordinovali (pokud tam vůbec někdo takový byl).

Co zůstalo nezměněno je také ovládání (bohužel) – v době, kdy se používá v naprosté většině případů pouze myš a mění se nám kurzor, si můžete vyzkoušet, jak se hrály adventury kdysi. Máte systém, kde si myší vybíráte jednu z 12 akcí (jako mluv, jdi, seber, vytáhni, zatáhni penis atd.), což je otravné. Rychlý přesun také nefunguje a mapa? Nenechte se vysmát, herní doba se tím alespoň trochu natáhne, jak budete štrádovat lokacemi. Stejně jako u animací. Autoři v podstatě přepracovali původní engine, přidali novou grafiku, znovu nahráli hudbu (která je místy dobrá, když kopíruje předlohu, místy mizerná, když se do díla zapojil pan skladatel, správný nigga, kterého jsem měl možnost vidět na jednom videu z tvorby hry) a přidali dabing. Ten se poměrně povedl, i když Gajbrajšovo „Yikes“ bych si představoval trochu věrnější.

Jaké je rozhřešení? Hra stojí 240 Korun, takže vám klidně doporučím, abyste si ji pořídili. Ale ne kvůli speciální edici. To je taková shnilá třešeň na dortu, který je sice značně okoralý, ale byl upečen původně skutečnými mistry. Grafické provedení je slabé, ukradlo hře styl a atmosféru (jelikož původní hra komiksový vzhled nemá a dělá se spíše vážnou, což ovšem vzhledem k scénáři a věcem, které se dějí nejde), takže jde spíš o průšvih. Autoři se zřejmě snažili trochu vycházet z výborného Monkey Islandu 3. Nepovedlo se. Pokud snesete původní grafiku, klidně vám doporučím, ať to zkusíte s ní.

Reklamy

9 responses to “Monkey Island – speciální edice

  1. „Zatáhni penis“ Tie postavičky aj čúrajú/masturbujú/sexujú?:D

  2. Díky Lefiathe, tak tohle mě opravdu potěšilo. MI jsem nedávno stáhl a rozjel v dosboxu, je to naprostá klasika, stále vtipná 🙂 Bohužel je to oldschool adventura s velkou hustotou zákysů, které odporují trendu dnešních konzumních her :/

    • To je také pravda, i když si myslím, že zde těch zákysů zase tolik není, MI4 byl podle mě mnohem horší. Ale divil by ses, kolik moderních adventur tento plesnivý a špatný koncept opakuje! Vlastně všechny. Snad jediná věc, která se pokusila v tomto jít svou cestou je Fahrenheit. Na HeavyRain se už ani moc netěším, co jsem viděl, tak mi to přijde šíleně přehnané (bitva 10 minut kdy neustále člověk musí klikat, aby protivníka mlátil).

  3. Jestli máte rádi tyhle adventury, zkuste Ztracený ostrov. Je to trochu mladší kousek (1999) a je podobný tady monkey island. Super adventura se skvělím českým dabingem a nezapomenutelnýma hláškama 🙂

  4. Tak není, Atlantis je z vlastního pohledu a tohle je opravdu spíš takový předělaný Opičí Ostrov. Ano, Broken Sword je u mě na prvním místě a snad o něm také něco brzy napíšu, už se těším na záplavu superlativů a pár plesnivostí, které má snad každá adventura.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s