Scarface – chuďasovo GTA

Ti z vás, kteří viděli film Scarface, mi jistě dají za pravdu (nebo alespoň většina), že jde o velmi dobrý film o člověku, který chtěl vše, a to ho nakonec úspěšně zničilo. Na motivy filmu vyšla i hra, kterou jsem si koupil již před několika lety a nyní jsem ji našel, oprášil a čas od času, jak jsem měl čas, zkoušel hrát.

Ti z vás, kteří film neviděli, nyní mají smůlu, budu prozrazovat linii: SPOILER – Tony Montana, hlavní postava filmu, v něm na konci umírá provrtán desítkami kulek (poslední kapkou jsou broky v játrech), což by pro hru asi moc nefungovalo, takže vývojáři si s problémem poradili tak, že Tony na konci neumírá, ale přichází o vše, co si vydobyl -SPOILER

Hra je tvořena ve stylu GTA a je dost na místě srovnání s GTA:Vice City, protože se to odebrává ve stejné době a snad i na podobném místě (teď si nejsem jistý). Přestože hra je novější, graficky není nijak oslnivá, což bylo také důvodem odkladů ve vydání. Hra byla totiž svého času tak odporná, že se vydavatelé zhrozili a autoři museli vše přepracovat. Hra tedy nevypadá nijak oslnivě (a tím spíše v roce 2009), nicméně není to něco, z čeho byste se urazili. Úrovní je to ovšem tak nějak jako GTA:Vice city, což vzhledem k tomu, že jde o novější hru, není moc dobrý výkon. Jediné, co se autoři snažili vytáhnout, jsou hlavní postavy, takže Tony vypadají o něco lépe než postavy kolem.

Grafikou ovšem člověk živ není, jde o hratelnost. Bohužel, Scarface je chuďasovo GTA. Tváří se podobně, hraje na podobné věci, ale je to jenom zdání. Hlavním tahounem je samozřejmě příběhová linie, ono kromě ní zde prakticky nic neexistuje. Menší mise zde existují, ale jde jenom o vydělávání peněz, navíc herní svět žádné kratochvíle neposkytuje, narozdíl od GTA, kde skoro vše žije. Tedy svět kolem vás sice není prázdný, ale nejde v něm skoro nic dělat. Policie je zde velice nepříjemná (když vás zmerčí, musíte se dostat na určitou vzdálenost, jinak vám po chvílí dojde čas a jste v prdeli – toť překlad, co se se mnou stane už jsem nezjistil – velice nepříjemné), což vás sice nutí být vzorný, ale ono to ani jinak nejde. Tony totiž odmítá střílet na civilisty (přeneseně člověk, co nemá co dočinění s drogami a obchodem), což vychází z filmu, a tím pádem vás policie zastihne jenom, když ničíte konkurenční gangy. Což stačí.

Hra měří kromě reputace i úroveň podrážděnosti policie a gangů, čím větší, tím více po vás jdou. Snížit se dá uplácením, které ke konci šplhá na úroveň miliónů. Peníze jsou zde klíčové, bohužel, ne jako v GTA, protože bez nich se zde dál nedostanete. Vaším cílem je pomstít se těm, co vás o vše připravili, a samozřejmě získat vše zpátky. Proto postřílíte tisíce lidí a prodáte drogy tak o hodnotě sta miliónů dolarů nejméně. To je hra v kostce.

V zásadě jde o tohle – zpočátku, od někoho koupit kokain, prodat kokain dráž, postřílet gang, ovládnout oblast (musíte skoupit všechny obchody), poté povýšíte, nakupujete víc drog, jezdíte pro drogy na ostrovy, pašujete je ve člunu, rozdělujete je po svých obchodech, a inkasujete zisk. A ještě inkasujete po čase neuvěřitelnou otravu. Hra se dá ukládat pouze v bance, jinak se ukládá po příběhových misích – když mezitím umřete, přijdete o všechny peníze. Když máte u sebe pár miliónů, opravdu to nepotěší, zvlášť když umřete obvykle při podivných a smolných událostech. V bance ukládáte jak úroveň, tak peníze, ovšem vždy vás dost oškubou a čím víc peněz máte, tím větší jsou úroky.

Hanba je to, že hra vás neustále nutí tyto kroky za peníze opakovat. Další hrůza, kterou vývojáři zřejmě považovali za zajímavou, je vyjednávání. Vypadá to tak, že kliknete, a začne se naplňovat kruh. Když pustíte tlačítko a skončíte s naplňováním téměř ke konci, jste maximálně úspěšní a třeba dohodnete nejlepší cenu za drogy. Když ovšem přetáhnete, dosáhnete horší ceny, případně po vás rovnou půjdou. Nejhorší případ byl, když jsem v jedné misi musel takto zneškodňovat 3 bomby, problém byl ten, že se to neukládalo a u bomby bylo jenom maličké pole, u kterého nebouchla, a když jsem jej přejel, proletěl jsem se. Takže neustále vyjednáváte, proklínáte vývojáře, a vyděláváte peníze, abyste se dostali dále.

Člověk by čekal, že Tony se s tím, jak postupuje nahoru, stane opravdu mocným a bude mít i nějaké poskoky. Oni se najdou, můžete si například téměř kamkoliv přivolat řidiče s autem, což je skvělá věc, a můžete mít vymahače a osobní vražedkyni – jsou to ale jenom anonymní panáci, které jde vytáhnout na další otravné minimise, které vám přidají pár zelených navíc. Příběhové mise bývají občas docela zajímavé, jenže jediné, co autoři znají, je střílení. Dokonce i misi, kde kuchař potřebuje žraločí ploutve, ochraňujete jeho člun na lovu, protože na něj celkem zaútočí snad 100 pirátských lodí. Člověk má hned pocit, že žraločí ploutve se vyvažují zlatem.

Ve vašem okolí se pohybují gangy, které je vhodné likvidovat, protože v pozdějších částech hry přepadají vaše obchody a také se vám může stát, že se při plnění mise k nějakému připletete, a jelikož se mise plní převážně střelbou, gang se nadšeni přidá a můžete hádat, na čí stranu. Počet gangsterů může být značně nevyrovnaný, pokud jdou velice podráždění, máte pocit, že bojujete proti malým armádám (snad sto chlapů), a pokud jsou v klidu, shledáte, že se vyvalí 5-10 pajďuláků (není pravidlem). Není to ovšem taková legrace, protože herní zaměřování je… pozoruhodné, a v podstatě vás nutí běhat sem a tam. No vážně – ono tu žádné zaměřování ani není, neustále máte něco na způsob autozaměřování, kdy vám stačí zaměřovat umístit někam k místu, kde je padouch, a vaše magické kulky si jej už najdou. Takže se nemusíte ani moc starat o míření, a děláte úkroky co to jde, aby vás trefilo co nejméně kulek.

Takže postupně vidíte, že Tony je největší dříč na světě, protože v cestě misemi se bez peněz neobejdete, takže neustále přesvědčujete, modlíte se, abyste se správně trefili, pašujete drogy, bojujete s gangy, máte neustále nejistotu, že přijdete o peníze, a příběhová linie tu vlastně není žádná – chodíte z místa na místo, až ovládnete celé Miami a potom hurá na likvidaci hlavního padoucha. Hru jsem dohrál spíš se sebezapřením, ačkoliv hře se občas podaří vykouzlit zábavné situace (automobilové honičky docela fungují), střílení někdy baví, kupování zbraní, aut a dalšího luxusu je příjemná věc, ale jinak než jako zpestření bych to nedělal. Natož na tom stavět základ hry! Vydělávání peněz, jakkoliv je to lepší než chodit denně do práce, je zde otrava, a hra vás nutí to pravidelně dělat. Hru bych tedy nedoporučil, protože koncept považuji za špatný a uměle natahující herní dobu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s