Výběr profesionálních fotek: Proč se všichni tak blbě kření?

Dávám přednost pro zákazníky nakupovat profesionální obrázky, protože jsem přesvědčen, že je lepší hledat něco, s čím si lidé opravdu dali práci, než zkoušet štěstí v galeriích, kde jsou obrázky zdarma. Však tam také končí to, co má příliš nízkou kvalitu na to, aby to komerční galerie přijaly. Jenže i v nich může být hledání určitých věcí absolutní peklo.

Řekněme například, že chci obrázek pro technickou podporu. Nepůjde o obrázek nijak velký, takže nemám moc velké nároky co se týče toho, co se tam objeví. Obvykle se používá tento systém: Zboží: 1 žena, nejlépe blondýna, počet kusů na fotografii: 1. To se mi moc nezamlouvalo, a hned řeknu proč. Možná jsem pedant, nicméně mě osobně irituje to, že na fotografií modely obvykle představují vše, jen ne to, co chci. Chci technickou podporu, což v mých představách není člověk, co právě dostal orgazmus. Některé věci potřebují, aby byl zářivý úsměv, a u nich se úsměv často nenajde, nebo je zkažený se žlutými zuby. U technické podpory se zřejmě většina fotografů domnívá, že neexistuje nic lepšího, než se zapříst do rozhovoru s usměvavým pracovníkem, kterému je práce nade vše a kterého netěší nic na světě víc, než řešit vaše problémy. Kdo už někdy podobných help-linek využil, zřejmě dá za pravdu pravému opaku. Ve finále obvykle vy ani protistrana úsměvem nehýříte (ale zažil jsem i vyjímky, ovšem to mě předtím o úsměv připravil někdo jiný).

Ne, můj obraz pracovníků podpory je takový, že tam sedí například skupinka lidí a mají práci. Nemají čas se rozplývat, culit se kolem sebe, ale vážně a seriózně dělají práci. Přes komando vyksichtěných modelek se mi podařilo najít pár fotek, které považuji za seriózní, a vybral jsem si. Ale možná mám na to jenom špatný menšinový pohled a rozjásaný (případně vyzývavý) kukuč atraktivní dívky (skutečnost bývá často jiná a na jejím místě je zpocený tlusťoch) lidi motivuje k tomu, aby odhodili strach a na linku důvěry podpory zavolali.

Totéž, v opačném směru, jsem zažil při výběru rodinky, která má pózovat před domem. Nedávno jsem pracoval na stránkách hypoteka.com a do hlavičky jsem hledal ideální obrázek rodinky s domem. Nakonec to dopadlo takto a jsem rád, že se vůbec něco podobného povedlo. Zjistil jsem totiž, že samo o sobě není možné najít obrázek, na kterém by rovnou nějak normálně stála ideální rodinka (tzn. muž, žena, dítě, vše po jednom kusu, aby nevyvstaly otazníky) a v pozadí byl krásný baráček. Problém je hlavně v tom, že většina domů, které člověk najde, jsou Amerického typu a tuzemský dům v zahraničních fotogaleriích aby jeden pohledal. Protože zákazník nebyl spokojen s tím, co se mi dařilo/nedařilo hledat, dokonce jsem mu navrhl, že bude asi nejlepší, když si najme fotografa a modely s tím, že bude mít přesně to, co chce (což bylo odmítnuto s tím, že za fotky se zaplatí 500 Kč a za fotografa 100x tolik).

Takže jsem nakonec udělal koláž, kdy se mi podařilo najít jeden tak trochu neobyčejný domek (s evropskými rysy) a po mnoha utrpeních také rodinku, která v tváři neměla výraz „zabiju celou vaši rodinu a nad jejich mrtvolami budu zpívat komickou píseň“, která měla ideální počet účastníků (dítě navíc nevadí), a u kterých rodiče nevypadali jako prarodiče a měli na tváři aspoň něco, čemu se dá říkat úsměv.

Máte lepší zkušenosti? Pochlubte se, já sám se zatím v kupování fotografií moc neorientuji a je dost možné, že tápu kvůli neznalosti.

Reklamy

3 responses to “Výběr profesionálních fotek: Proč se všichni tak blbě kření?

  1. Dobrý článok a tiež mávam takéto problémy 😦

  2. Nějaké osobní zkušenosti? 🙂

  3. JJ presne som zhánal druh fotiek ako ty, presnejšie neaku peknu modelku ale takú normal. Bud som našiel neaku štetku, ktoru by som dal akurat na daky porn magazin alebo to boli proste skarede dievčatá. Keby mám vyjst von a odfotit prve holky, čo idu okolo našho domu, by som určite našiel krajšie kúsky 😀

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s