Video bylo smazáno – třetí strana si nárokuje práva

Také se vám čím dál častěji stává, že tohle vidíte? Stinná stránka youtube? Ale kdeže – to jenom nahrávací společnosti začínají bedlivěji sledovat, co vlastně lidé na youtube nahrávají. A mají na to právo – je to jejich vlastnictví a nikomu nedali svolení, aby jej dále šířil. Nicméně je to jenom smutná náplast…

Youtube je bezpochyby nejpopulárnější videoportál. Skutečně netuším, kolik lidí tam denně chodí, ale mohou to být desítky miliónů. Poslední dobou zřejmě Googlu také dochází servery, jelikož youtube je často pomalé a má výpadky. Nicméně to je vedlejší, chtěl jsem psát o mazání videí, kterému dnes vlastníci práv přikládají čím dál větší důležitost.

Lidé si stejně najdou cestu a když se jedno video smaže, nahrají ho znovu (kromě případu, kdy smazali moje milované fandovské video na píseň Santa Monica, to mě nasrali). Takže prostými zákazy to stejně nejde, nemůžete pořád jako blázni vyhledávat, zda další neposlušný uživatel nenahrál vaše video. O videa je zájem z jednoduchého důvodu, že je to snadné, stačí jen napsat do vyhledávání co chcete, a pro lidi, kteří nemají MVT a nechtějí hledat na googlu, zda budou mít štěstí a daný videoklip najdou, je to často jediná možnost, jak jej shlédnout.

Stejné je to s ochranami proti kopírování, které jsou záhy prolomeny a nic se proti tomu nezmůže. MP3 si každý stahuje bez problémů a „přátelské“ ochrany legálních mp3 k tomu jenom napomáhají! Ano, protože píseň od piráta obvykle přehrajete všude, a naproti tomu legálně zakoupená skladba má obvykle zabudované nějaké ochranné sračky, abyste se nedejbože nepokusili ji… já vlastně nevím, co byste se měli pokusit. Vy jste si to normálně zakoupii a chcete to používat, tak proč by vás měli trestat?

Nu a zpátky k videím. Nerozumím tomu, proč místo neustálého nahánění prostě neudělají to, že si sami zřídí na youtube účet a s výhodou, že oni sami mají obvykle k dispozici HQ verze oněch videí, si na sebe neudělají reklamu? Některé společnosti to již pochopili a stejně tak hudebníci, kteří takto dávají k dispozici videa, mnohem kvalitnější než běžně nahraté video od obyčejného uživatele, která se tak stávají nejpopulárnějšími. Kdoví, třeba by to mohlo dojít tak daleko, že by se mohli domluvit s některými online obchody s mp3 (ale pokudmožno s těmi slušnými, ne něco ve stylu ilegalne.cz) a rovnou by v popisu písničky nabízeli odkazy na zakoupení.

Vážně by to nemohlo fungovat? Nezdá se mi, že je to nereálné, možná to jen zatím nikoho nenapadlo. Určitě by to chtělo schopného vyjednavače, ale když už některé společnosti pochopily, že zákazy si nepomůžou a je lepší se svézt na vlně, než se jí snažit zrušit (povídejte to tsunami), snad se za nějakou dobu dočkáme i tohoto. Chce to jen čas.

Reklamy

4 responses to “Video bylo smazáno – třetí strana si nárokuje práva

 1. Poslední dobou je to celkem trapný.
  Já už jsem se setkal i s tí, že tam někdo nahrál hudební videoklip, který patřil nějaké nahrávací společnosti, která si to nepřála. A tak youtube u videa zakázal zvuk.Prostě tam to video demonstrativně nechali, ale na tom flashovém přehrávači byla přeškrtnutá ikona zvuku a nápis, že to porušuje práva.

  Já tohle moc nechápu, pokud je to originální klip. Vždyť je přeci jedno, kdo ho tam nahraje, když je to ve vyšším rozlišení. Ať si ty společnosti zařídí třeba vrchní místa ve vyhledávači, ale nemažou to. Stejně z toho mají akorát zisky.

  Už vůbec pak nechápu, proč zakazují přidávání HTML. To je přímo směšné. Nechápu, proč jim vadí, že si to někdo chce dát například na blog. Racionální odůvodnění to asi nemá. Spíš je to proti logice. Čím víc jejich hudební klipy, trailery k filmům a další materiály budou na očích, tím vyšší budou mít zisky.

  Spíš mi to prostě připadá jako kopání kolem sebe. Ale je to jejich boj.

  To samé je i s mptrojkama. Před rokem jsme se dozvěděli, že přichází projekt QTRAX, který umožní legální stahování hudby do počítačů. (že to stahování umělcům zaplatí reklama).Zkrátka si vytvořili vlastní formát, přehrávač na něj a stahovač v jednom s reklamou, kterou platila nějaká společnost…

  Radiohead zase doslova vydražili na netu cenu svého alba. Prostě si posluchači sami zvolili cenu jejich alba ke stažení a za tu pak jejich album kupovali. Obě strany byly spokojené.

  Kdyby společnosti chtěly dělat kompromisy, tak by to problém nebyl.Určitě by měly vyšší zisky než mají teď. Pirátství by nebylo tak hrozné. Problém je v tom, že oni nechtějí dělat kompromisy. Chtějí velký balík, který stejně mít nebudou. Tak vymýšlení tyhle kroky na youtube a trapné odpojování pirátů od netů za pomocí providerů, což je také nesmysl.

  • Bohužel se toto mazání netýká jen videoklipů, ale v poslední době i mnoha televizních přenosů. Dnes jsem se chtěl podívat na některá videa o Ronu Paulovi a žádný nahraný televizní přenos jsem si nemohl shlédnout, na všechny si nárokovaly práva nějakési společnosti. Proboha proč – kde si tedy mohu shlédnout to vysílání, když ani neznám stránky oné televize, a kdoví, zda to tam vůbec je ke shlédnutí. A i kdyby bylo, netušil bych, pod čím to hledat…

 2. To s tím tv přenosem si umím odůvodnit pouze reklamou.
  Možná mají zájem na tom, aby co nejvíc lidí vlezlo přímo na jejich server, kde je umístěna.

  Pokud tomu tak není, tak je to jen další absurdní ukázka fanatismu vlastníků autorských a vysílacích práv.

 3. Souhlasím s vámi, většina hudebníků a kapel pochopila, že je lepší mít na youtube vlastní účet, kde budou ofifiálně zveřejňovat svoje videoklipy a získají si tak přízeň fanoušků, než aby se snažili svoje videa atd. na youtube zakazovat.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s