IE8 – zoufalý, dobitý mrzák?

Čím nám Microsoft bude trápit tentokrát? Běžnému Frantovi Uživateli to může být jedno, může klidně Microsoft velebit a kodéry zatracovat, nicméně na ty nadšené články o IE8 je třeba přijít s odvetnou akcí.

IE8 z pohledu toho, kdo se na stránky nejen kouká, ale kdo je i dělá.

Internet Explorer je něco jako komediant. Kvůli žádnému prohlížeči není tolik cirkusu a problémů. A proč? Moderní prohlížeče jako Firefox, Opera, nebo Safari mají kvalitní vykreslovací jádra, která sestaví stránky správně a ve většině případů stejně. Pokud jsou stránky správně navrženy. Což opravdu neplatí u IE, kde si můžete být jisti, že na vás nějakou pitomost spáchá a když se nedíváte, přimyslí si nějakou libůstku navíc.

Změní se to u verze 8? Nebo přibude jenom další utrpení z toho, že budeme muset optimalizovat na další prohlížeč? Už takto je komická situace s tím, že IE6 i přes Microsoftí update, který automaticky nainstaloval IE7 (konečně), stále přežívá a daří se mu poměrně dobře. Čím to je, tím já se nezabývám, průzkumy domácností může vést někdo jiný – faktem je, že něco se nepovedlo a stále nezanedbatelné procento uživatelů funguje na IE. Je to různé dle zaměření stránek, takže na stránkách, které se nezajímají o technické věci, nebo webdesign, je pravděpodobné, že můžete mít až polovinu návštěvníků/zákazníků na IE6! Děsivé je i to, že IE stále má globálně 70% toto číslo neustále klesá, bohužel ovšem neklesá tak rychle a nikdy neklesne dostatečně, abychom mohli IE ignorovat.

Zanechme tedy bědování nad přítomností a podívejme se, co nám přináší budoucnost. Jestli to tedy má cenu… Takže, co nového v Internet Error 8? Kromě uživatelských sajrajtů jako je možnost překládat texty, vyhledávat na mapách a jiné věci, které lidé používají i bez prohlížeče, je obrovský úspěch to, že IE8 prý podporuje CSS 2.1. O tom si povíme něco dál, až budu psát o tom, co IE stále neumí. Dále je to panel oblíbených věcí, který uživatelé jiných prohlížečů dávno mají. Potom úžasné vyhledávání přímo v prohlížeči, kupodivu ostatní prohlížeče jej dávno mají. Našeptávač, který vám bude vypisovat, co už jste hledali, také věc, dávno známou. Web developer, užitečná věc, pokud by tedy nějaký webdesignér používal IE jako svůj hlavní prohlížeč.

Nu a to je asi tak všechno podstatné. Co nám IE stále neumí? Tak třeba, stále není schopen pracovat s pokročilými css operátory, jako je + a <. Při mém zkoušení dopadl na hubu stejně, jako jeho předchůdci. To je ta podpora css? Dále opět nezvládá pseudotřídy :after a :before, což jsou velmi užitečné věci, hlavně že zvládá Acid test 2. Toto jsou velice užitečné věci, které jinak dovolují dělat spoustu věcí jednodušeji a elegantněji – asi proto je IE ignoruje. Neumí gesta – věc, kterou poprvé představila Opera, pokud si správně pamatuji. Nepoužívám, i když jsem je zkoušel, ale některým lidem se zalíbila. Opět není schopen normálně číst XHTML. Stále vykresluje některé věci naprosto idiotsky. Je bezva, že se IE orientuje na uživatele a klidně ignoruje zuřící webdesignéry, které brzdí a přidělává jim práci. Bylo by ale ještě víc bezva, kdyby někdo přišel, vyrval červy prolezlé vykreslovací jádro IE a nahradil ho Geckem. Pak by zavládl mír, alespoň u nových verzí IE. Proč tohle nemohou udělat?

Reklamy

8 responses to “IE8 – zoufalý, dobitý mrzák?

 1. hezky napsane a plne souhlasim

 2. Ale notak, kdyby nebylo IE, tak by webdesign vůbec nebyl taková sranda. Byla by to docela nuda, napsat to a vědět, že to bude fungovat správně. No ne?

  • Přesně tak, i zakázky by se dělaly jednodušeji a přeci by nebylo fér, abychom účtovali zákazníkovi cenu za něco, co bychom zvládli příliš jednoduše. Vlastně by se dalo říct, že nejbáněčnější zábavou je hledání různých podivných důvodů, proč něco v IE funguje jinak, než v naprosté většina ostatních prohlížečů. Nedokážu si ani představit tu nudu, kdyby žádný IE neexistoval.

 3. podle tohoto dokumentu http://msdn.microsoft.com/en-us/library/cc351024(VS.85).aspx

  before after a dalsi zvlada, jaka je realita? jsem totiz na mac os

 4. no uz je rc1 a ten se do filani verze urcite nezmeni (jen oprava chyb, urcite ne upravy v js enginu nebo css podpore) kazdopadne z ty tabulky vypliva ze podpora css2 je od beta1 pres b2 az k final stejna, tak jsem zvedavej na naky review co je skutecnost

 5. Beru zpět, udělal jsem nějakou chybu a IE8 skutečně before a after již podporuje. Nicméně problémem stále je a bude to, že IE7 a 6 je neumí.

 6. Takoveho nadavani…
  Ja treba ie pouzivam defaultne a jsem s nim velmi spokojeny. Gesta v IE8 jsou jen otazkou pluginu, takze to take neni problem, trebaze me osobne vubec nechybi (prestoze jako sekundarni prohlizec pouzivam operu i s gesty).
  Nyni uz je jen potreba vymytit 6 a 7 (doufejme ze porce paleolitických 6tek ubyde s novymi windows 7) a bude pohoda.
  IE8 pokrocil hlavne s bezpecnostnimi fukncemi, jako ochrany proti XSS, ClickJackingu apod. Ale je dobre, ze existuje konkurence, protoze jedine tak se Microsoft zapojuje zase do hry a hne se neco kupredu.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s